SJU Invitational

Collegeville, MN

March 27, 2010

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.



100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

100 Meter 1 Gabe Udia, St. Cloud St. 10.95 H6 2 Nick Trisko, St. Cloud St. 11.00 H6 3 Diahn Zeon, Concordia-St Paul 11.01 H6 4 Jordan Johnson, Concordia-St Paul 11.16 H5 5 Lucas Boehm, St. John's(Minn ) 11.37 H4 6 John Pimental, Concordia-St Paul 11.41 H6 7 Freddy Williams, St. Cloud St. 11.45 H6 8 Tj Struss, Minnesota-Duluth 11.46 H5 8 Jared Grams, Minnesota-Duluth 11.46 H6 10 Chris Phillips, St. John's(Minn ) 11.47 H5 10 Josh Wallert, St. John's(Minn ) 11.47 H6 12 Philipp Roye, St. John's(Minn ) 11.55 H4 13 Cody Crum, Northwestern(Minn ) 11.56 H5 14 Dominic Haik, St. John's(Minn ) 11.65 H4 15 Nick Murray, St. John's(Minn ) 11.67 H4 16 Brady O'Brien, St. John's(Minn ) 11.72 H4 17 Jamie Hall, North Central(Minn ) 11.82 H1 18 David Queck, St. Cloud St. 11.96 H5 19 Derek Solarz, Wis -Superior 11.98 H2 20 Justin Claiborne, Minnesota-Duluth 12.03 H3 21 Damiene Stewart, St. John's(Minn ) 12.05 H3 22 Kaleb Hammes, Northwestern(Minn ) 12.07 H2 23 Perry Patterson, Concordia-Moorhead 12.12 H5 24 Noah Hadro, Northwestern(Minn ) 12.16 H2 25 Seth Lage, Concordia-Moorhead 12.17 H4 26 Emmanuel Livingstone, St. John's(Minn ) 12.20 H3 27 Joe Dekan, Minnesota-Duluth 12.21 H3 28 Ty Martin, Carleton 12.22 H3 29 Evan Fortunato, North Central(Minn ) 12.31 H2 30 Mike Amofah, St. Cloud St. 12.37 H5 31 Peter Elmore, Northwestern(Minn ) 12.44 H2 32 Gabriel Mozzini, Wis -Superior 12.47 H2 33 Casey Roberts, St. John's(Minn ) 12.68 H3 34 Benjamin Weber, Martin Luther 13.14 H1 35 Joshia Matson, North Central(Minn ) 13.44 H1 36 Chris Flaten, Concordia-St Paul 13.52 H1
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

110 Meter Hurdles 1 John Knebel, Minnesota-Duluth 15.65 H4 2 Ty Martin, Carleton 15.92 H4 3 Ben Held, St. Cloud St. 15.94 H4 4 Jimmy Warmuth, Minnesota-Duluth 16.04 H3 5 Marly Simmons, Concordia-Moorhead 16.07 H4 6 Logan Schwinghammer, St. John's(Minn ) 16.10 H4 7 Seth Urtel, Minnesota-Duluth 16.32 H4 8 Paul Kimpling, Minnesota-Duluth 16.51 H3 9 Zach Pederson, Concordia-St Paul 16.57 H1 10 Matt Reeve, St. John's(Minn ) 16.62 H4 11 Nate Jans, St. John's(Minn ) 16.64 H3 12 Dan Maxbauer, St. John's(Minn ) 16.68 H3 13 Chad Kucza, Wis -Superior 16.71 H1 14 Derek Rausch, St. John's(Minn ) 17.01 H2 15 John Bye, Concordia-Moorhead 17.26 H3 16 Brent Lundgren, Minnesota-Duluth 17.31 H2 17 Nate Kraines, North Central(Minn ) 17.94 H1 18 David Reich, Minnesota-Morris 18.04 H1 19 Jay Gjestvang, Concordia-Moorhead 18.52 H1 20 Andy Heffele, Minnesota-Duluth 20.28 H2
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

200 Meter 1 Gabe Udia, St. Cloud St. 22.72 H7 2 Cody Crum, Northwestern(Minn ) 22.74 H6 3 Todd Gramenz, Minnesota-Morris 22.84 H6 4 Tom Mammen, Concordia-Moorhead 23.10 H7 5 Lucas Boehm, St. John's(Minn ) 23.12 H6 5 Chris Phillips, St. John's(Minn ) 23.12 H7 7 Tj Struss, Minnesota-Duluth 23.22 H7 8 Caleb Schwecke, St. John's(Minn ) 23.29 H6 9 Zach Smith, Minnesota-Morris 23.38 H5 10 Freddy Williams, St. Cloud St. 23.58 H7 11 Kevin Koglin, Concordia-St Paul 23.59 H6 12 Chris Lefler, St. Cloud St. 23.74 H6 13 Taylor Molenda, North Central(Minn ) 23.78 H4 14 Jason Sather, Concordia-Moorhead 23.79 H6 15 Andrew Burroughs, Minnesota-Morris 23.86 H5 16 Jared Grams, Minnesota-Duluth 23.87 H6 17 Malik Kassim, St. Cloud St. 23.95 H5 18 Derek Solarz, Wis -Superior 24.00 H5 19 Josh Olson, Northwestern(Minn ) 24.03 H5 20 Ty Martin, Carleton 24.20 H4 21 Kaleb Hammes, Northwestern(Minn ) 24.29 H2 22 Nick Murray, St. John's(Minn ) 24.30 H4 23 Brandon Kasper, St. John's(Minn ) 24.31 H3 24 Isaiah Rocket, North Central(Minn ) 24.34 H2 25 Doug Armstrong, Minnesota-Morris 24.43 H4 25 Tyler Spiczka, Concordia-Moorhead 24.43 H5 27 Emmanuel Livingstone, St. John's(Minn ) 24.44 H3 28 Jacob Johnston, St. John's(Minn ) 24.47 H3 29 Dominic Haik, St. John's(Minn ) 24.49 H3 30 Ben Schield, Minnesota-Morris 24.55 H4 31 Joe Dekan, Minnesota-Duluth 24.72 H3 32 Perry Patterson, Concordia-Moorhead 24.81 H4 33 Justin Claiborne, Minnesota-Duluth 24.86 H4 34 Jacob Steinmetz, Martin Luther 24.89 H1 34 Jamie Hall, North Central(Minn ) 24.89 H3 36 Noah Hadro, Northwestern(Minn ) 25.02 H2 37 Nate Kraines, North Central(Minn ) 25.31 H2 38 Gabriel Mozzini, Wis -Superior 25.50 H1 39 Peter Elmore, Northwestern(Minn ) 25.66 H2 40 Casey Roberts, St. John's(Minn ) 25.69 H2 41 Nick Jordan, North Central(Minn ) 26.59 H1 42 Andrew Raske, Concordia-Moorhead 26.64 H1 43 Ian Stewart, Northwestern(Minn ) 27.44 H1 44 Joshia Matson, North Central(Minn ) 28.62 H1
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

400 Meter 1 Domonique Gilmer, Concordia-St Paul 49.20 H4 2 Zach Smith, Minnesota-Morris 50.37 H4 3 Brian Kohlman, Concordia-St Paul 50.65 H4 4 Caleb Schwecke, St. John's(Minn ) 50.87 H4 5 Anthony Bos, Concordia-St Paul 51.85 H4 6 Josh Dahl, Minnesota-Duluth 52.15 H4 7 Taylor Molenda, North Central(Minn ) 52.28 H3 8 Ben Niemann, Minnesota-Duluth 52.43 H4 9 Eric Mann, St. John's(Minn ) 52.83 H2 10 Troy Henne, Concordia-Moorhead 53.03 H3 11 Jacob Johnston, St. John's(Minn ) 53.25 H3 12 Isaiah Rocket, North Central(Minn ) 53.31 H2 13 Luke Moulton, Northwestern(Minn ) 53.37 H2 14 Travis Sargent, St. John's(Minn ) 53.72 H3 15 Brandon Kasper, St. John's(Minn ) 53.97 H2 16 Jacob Steinmetz, Martin Luther 54.44 H3 17 Jeff Bakke, Concordia-Moorhead 54.97 H2 18 Mac Kendema, Minnesota-Duluth 55.42 H1 19 David Bernardy, St. John's(Minn ) 56.01 H2 20 Marty Stecker, Minnesota-Duluth 56.08 H2 21 Eric Baumgartner, Northwestern(Minn ) 56.47 H1 22 Isaac Black, Concordia-Moorhead 56.65 H1 23 Luke Lagergren, Concordia-Moorhead 57.03 H1 24 Grayson Hendrix, Minnesota-Duluth 57.66 H4 25 Adam Scepaniak, St. Cloud St. 60.42 H1
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

400 Meter Hurdles 1 John Bye, Concordia-Moorhead 56.79 H3 2 John Knebel, Minnesota-Duluth 57.42 H2 3 Forrest Randall, Minnesota-Duluth 57.83 H3 4 Brent Lundgren, Minnesota-Duluth 58.45 H2 5 Logan Schwinghammer, St. John's(Minn ) 58.61 H3 6 Matt Molde, Minnesota-Duluth 58.93 H3 7 Zach Pederson, Concordia-St Paul 58.99 H1 8 Jimmy Warmuth, Minnesota-Duluth 59.30 H3 9 Marly Simmons, Concordia-Moorhead 59.96 H3 10 Jordan Lewis, Concordia-St Paul 60.19 H1 11 Matt Reeve, St. John's(Minn ) 60.58 H3 12 Nate Jans, St. John's(Minn ) 60.65 H2 13 Dan Maxbauer, St. John's(Minn ) 60.96 H3 14 David Reich, Minnesota-Morris 61.62 H2 15 Jay Gjestvang, Concordia-Moorhead 61.82 H1 16 Derek Rausch, St. John's(Minn ) 62.62 H1 17 Chris Kotlarek, Concordia-St Paul 62.64 H2 18 Andy Chaussee, Concordia-St Paul 62.94 H2
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

800 Meter 1 Aaron Gorman, Minnesota-Duluth 1:57.49 H3 2 Louis Hughes, Minnesota-Duluth 1:58.52 H3 3 Collin Hager, St. John's(Minn ) 1:59.04 H3 4 Andrew Rehmann, Minnesota-Morris 1:59.71 H3 5 Daniel Bare, North Central(Minn ) 1:59.91 H2 6 Will Roberson, St. Thomas(Minn ) 2:01.09 H3 7 Owen Hein, North Central(Minn ) 2:03.80 H2 8 David Haugen, Concordia-Moorhead 2:03.86 H3 9 Travis Wagers, Concordia-St Paul 2:03.89 H3 10 Caleb Giesen, Concordia-Moorhead 2:05.02 H2 11 Ethan Vogel, Concordia-Moorhead 2:05.10 H2 12 Peter Schoen, St. John's(Minn ) 2:05.25 H2 13 Michael Jaeger, St. John's(Minn ) 2:06.29 H2 14 Andy Wacha, Concordia-St Paul 2:06.63 H3 15 Mohamed Farah, Minnesota-Morris 2:07.19 H2 16 Mark Mickow, Minnesota-Duluth 2:07.56 H2 17 Tony Johns, North Central(Minn ) 2:10.63 H1 18 Chad Kucza, Wis -Superior 2:13.10 H1 19 Ezra Velazquez, Carleton 2:13.40 H1 20 Jacob VonRentzell, Minnesota-Morris 2:14.77 H1 21 Andrew Brinstengel, Minnesota-Morris 2:15.29 H1 22 Austin Muchow, North Central(Minn ) 2:20.24 H1 23 Tim Stenberg, Minnesota-Morris 2:28.12 H1
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

1500 Meter 1 Charlie Gamble, Carleton 4:05.61 H3 2 Daniel Bare, North Central(Minn ) 4:05.88 H3 3 Tyler Etheridge, St. John's(Minn ) 4:07.20 H3 4 Jimmy Backes, St. John's(Minn ) 4:09.95 H3 5 Jared Johnston, Minnesota-Duluth 4:10.25 H3 6 Thomas Ruttger, Minnesota-Duluth 4:10.45 H3 7 Jordan Fladland, St. John's(Minn ) 4:10.53 H3 8 Chris Reisdorfer, Hamline 4:11.19 H3 9 Dustin Franta, St. John's(Minn ) 4:11.57 H3 10 Jake Womeldorf, Concordia-St Paul 4:21.63 H3 11 Scott Anderson, Concordia-Moorhead 4:22.83 H2 12 Derek Schlager, Northwestern(Minn ) 4:23.65 H2 13 Matt Ellison, Minnesota-Morris 4:24.65 H2 14 Eric Juven, Concordia-Moorhead 4:25.03 H3 15 Tim Lasch, Minnesota-Duluth 4:26.11 H1 16 Jesse Krause, Minnesota-Duluth 4:29.75 H2 17 Luke Driscoll, Minnesota-Duluth 4:30.19 H2 18 Matt Clasen, St. John's(Minn ) 4:30.97 H2 19 Mike Kuhlman, St. John's(Minn ) 4:31.75 H2 20 Owen Hein, North Central(Minn ) 4:33.29 H1 21 Kyle Larson, Minnesota-Duluth 4:36.23 H3 22 Justin Rose, St. John's(Minn ) 4:36.53 H2 23 Ethan Vogel, Concordia-Moorhead 4:37.24 H1 24 Andrew Birnstengel, Minnesota-Morris 4:37.63 H2 24 Ben Jacobson, Concordia-Moorhead 4:37.63 H2 26 Adam Fitzgerald, Concordia-Moorhead 4:38.34 H1 27 Jacob VonRentzell, Minnesota-Morris 4:39.76 H1 28 Spencer McCombs, Concordia-Moorhead 4:39.81 H1 29 Eric Larson, St. John's(Minn ) 4:43.42 H2 30 Senai Mesfin, St. John's(Minn ) 4:46.82 H1 31 Erik Slette, Concordia-Moorhead 4:47.83 H1 32 Kevin Healy, St. John's(Minn ) 4:55.86 H1 33 Austin Muchow, North Central(Minn ) 5:02.73 H1 34 Andrew Elrick, Northwestern(Minn ) 5:19.13 H1
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

Steeplechase 1 Patrick Lowder, St. John's(Minn ) 9:38.45 2 David Forster, St. John's(Minn ) 9:44.51 3 Ryan Noack, St. John's(Minn ) 9:55.24 4 Andrew Clasen, St. John's(Minn ) 10:03.08 5 Paul Kimpling, Minnesota-Duluth 10:23.13 6 Greg Schumacher, Minnesota-Morris 11:00.87 7 Seth Newman, Wis -Superior 11:01.71 8 David Pieper, St. Cloud St. 11:07.84 9 Matt Johnson, Minnesota-Morris 11:44.36 10 Luke Merickel, St. John's(Minn ) 11:47.65 11 Monte Stewart, Wis -Superior 11:49.49 12 Dugan Flanders, Minnesota-Morris 11:55.34 13 Jake Guello, Wis -Superior 12:29.46
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

5000 Meter 1 Tom Sederquist, Concordia-Moorhead 15:09.58 2 Ryan Eason, Minnesota-Duluth 15:38.34 3 Erik Escher, Minnesota-Duluth 15:40.53 4 Zach Varty, Minnesota-Duluth 15:54.53 5 Ian Philbrick, Minnesota-Morris 15:57.62 6 Josh Gunderson, St. John's(Minn ) 15:59.19 7 Chris Marshall, Carleton 16:01.74 8 Bobby Davis, Carleton 16:06.21 9 Paul Schoeneberger, St. John's(Minn ) 16:06.56 10 Brian Farley, St. Thomas(Minn ) 16:06.61 11 Aaron Gorman, Minnesota-Duluth 16:11.95 12 Dan Schield, Concordia-St Paul 16:21.70 13 Matt Scherber, St. John's(Minn ) 16:25.60 14 Nick Michalak, St. Thomas(Minn ) 16:26.80 15 Dillon Johnston, Minnesota-Duluth 16:31.06 16 Paul Lillehaugen, Concordia-Moorhead 16:34.78 17 Adam Mousel, Concordia-Moorhead 16:36.91 18 John Collier, St. John's(Minn ) 16:41.85 19 Matt Venaas, Minnesota-Duluth 16:42.85 20 Brandon Huether, Concordia-Moorhead 16:44.05 21 Jared Johnston, Minnesota-Duluth 16:56.51 22 Ben Ehlers, Concordia-Moorhead 17:02.97 23 Matt Mehr, Concordia-Moorhead 17:11.26 24 Nick Johnson, St. Thomas(Minn ) 17:12.96 25 Jake Stunek, Concordia-Moorhead 17:32.88 26 Taylor Gombos, Wis -Superior 17:48.92 27 Denver Rogalla, Minnesota-Morris 17:55.27 28 Nick Fox, Minnesota-Morris 17:57.41 29 Jacob Gifford, Northwestern(Minn ) 17:58.26 30 Kaleb Johnson, St. John's(Minn ) 18:12.66 31 Evan Nelson, Northwestern(Minn ) 18:19.40 32 Benjamin Weber, Martin Luther 19:52.82
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

10000 Meter 1 Kyle Neuman, St. Cloud St. 32:46.85 2 Joe Kilkus, St. John's(Minn ) 33:07.12 3 Brad McConn, Concordia-Moorhead 33:09.97 4 Joe Gair, St. John's(Minn ) 33:39.65 5 Matt Harren, St. John's(Minn ) 34:07.23 6 Hady Cherif, St. Cloud St. 34:17.42 7 Roberty Kostick, Minnesota-Duluth 34:30.24 8 Tony Gerten, St. Thomas(Minn ) 34:33.67 9 Jared Hicks, St. Cloud St. 34:44.02 10 Kyle Peterson, Minnesota-Duluth 34:45.47 11 Luke Jordan, St. Cloud St. 34:51.50 12 Loren Milbrath, Martin Luther 35:15.70 13 David Ohmann, Concordia-Moorhead 35:29.12 14 Tanner Sakrismo, Concordia-Moorhead 35:48.38 15 Mike Reponen, Concordia-Moorhead 35:56.39 16 Luke Olmstead, Concordia-Moorhead 37:32.87
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

400 Meter Relay 1 Sju A 43.78 2 Um-Morris 44.04 3 Ncu 45.27 4 Umd B 45.50
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

1600 Meter Relay 1 Csp A 3:23.30 H2 2 Concordia C 3:29.47 H2 3 Umd A 3:30.72 H2 4 Um-Morris 3:31.02 H2 5 Sju A 3:32.99 H2 6 Csp B 3:34.84 H1 7 Northwestern B 3:38.61 H1 8 Northwestern A 3:39.98 H1 9 Umd B 3:41.18 H2 10 Uws A 3:44.03 H1 11 Concordia A 3:44.95 H1 12 Concordia D 3:45.25 H1 13 Umd C 3:46.97 H2 14 Ncu Navy 3:47.12 H1
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

Long Jump 1 Diahn Zeon, Concordia-St Paul 22-6 1/4 (6.86m) 2 John Pimental, Concordia-St Paul 22-2 1/4 (6.76m) 3 Adam Luckey, St. Cloud St. 20-9 1/4 (6.33m) 4 Seth Lage, Concordia-Moorhead 20-7 (6.27m) 5 Brian Peterson, St. John's(Minn ) 20-1 3/4 (6.14m) 6 Felix Okoth, Concordia-Moorhead 20-1 (6.12m) 7 Luke Hvidston, Concordia-Moorhead 19-8 1/4 (6.00m) 8 Brady O'Brien, St. John's(Minn ) 19-7 (5.97m) 9 Billy Visto, Minnesota-Morris 19-6 (5.94m) 10 Dan Maxbauer, St. John's(Minn ) 19-5 1/2 (5.93m) 11 Jimmy Warmuth, Minnesota-Duluth 19-5 1/4 (5.92m) 12 Tyler Spiczka, Concordia-Moorhead 19-2 1/2 (5.85m) 13 Brendan Gorman, St. John's(Minn ) 19-0 (5.79m) 14 Ben Schield, Minnesota-Morris 18-11 3/4 (5.78m) 15 Jacob Steinmetz, Martin Luther 18-10 1/2 (5.75m) 16 Caleb Giesen, Concordia-Moorhead 18-9 1/4 (5.72m) 17 Dan Thorson, Concordia-Moorhead 18-5 3/4 (5.63m) 18 Tom Joyce, St. John's(Minn ) 18-2 1/2 (5.55m) 19 Luke Lagergren, Concordia-Moorhead 17-8 (5.38m) 19 Joe Deters, Minnesota-Duluth 17-8 (5.38m) 21 Ethan Wessel, Martin Luther 17-7 1/2 (5.37m) 22 Benjamin Weber, Martin Luther 14-8 (4.47m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

Triple Jump 1 Felix Okoth, Concordia-Moorhead 45-5 3/4 (13.86m) 2 Billy Visto, Minnesota-Morris 44-0 (13.41m) 3 Jimmy Warmuth, Minnesota-Duluth 43-4 1/4 (13.21m) 4 Kyle Mason, St. Cloud St. 42-0 1/2 (12.81m) 5 Jacob Steinmetz, Martin Luther 42-0 (12.80m) 6 Tyler Martin, St. John's(Minn ) 41-3 3/4 (12.59m) 7 Joe Deters, Minnesota-Duluth 40-2 1/4 (12.25m) 8 Brian Peterson, St. John's(Minn ) 40-2 (12.24m) 9 Tom Joyce, St. John's(Minn ) 39-6 3/4 (12.06m) 10 Brady O'Brien, St. John's(Minn ) 39-1 3/4 (11.93m) 11 Nick Tinucci, St. John's(Minn ) 38-10 1/4 (11.84m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

High Jump 1 Ian Stewart, Northwestern(Minn ) 6-0 3/4 (1.85m) 2 Ethan Wessel, Martin Luther 5-10 3/4 (1.80m) 3 Brent Lundgren, Minnesota-Duluth 5-10 3/4 (1.80m) 4 Andy Heffele, Minnesota-Duluth 5-10 3/4 (1.80m) 5 Matt Triche, St. John's(Minn ) 5-8 3/4 (1.75m) 6 Dan Thorson, Concordia-Moorhead 5-7 (1.70m) 7 Marly Simmons, Concordia-Moorhead 5-5 (1.65m) 8 Tyler Martin, St. John's(Minn ) 5-5 (1.65m) 8 Steve Johnson, St. John's(Minn ) 5-5 (1.65m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

Pole Vault 1 Jason Beutz, Minnesota-Duluth 15-0 (4.57m) 2 Brandon Johnson, Northwestern(Minn ) 14-6 (4.42m) 3 Shaise Schuette, Hamline 14-0 (4.27m) 3 Andrew Norman, St. John's(Minn ) 14-0 (4.27m) 3 Ben Dillow, Carleton 14-0 (4.27m) 6 Matt Molde, Minnesota-Duluth 14-0 (4.27m) 7 Andrew Fuller, St. Cloud St. 13-5 3/4 (4.11m) 8 William Brenny, St. Cloud St. 13-5 3/4 (4.11m) 9 Evan Franco, Carleton 13-5 3/4 (4.11m) 9 Aaron Lane, St. John's(Minn ) 13-5 3/4 (4.11m) 11 Andrew Overson, Concordia-Moorhead 12-11 3/4 (3.96m) 12 Andy Chaussee, Concordia-St Paul 12-6 (3.81m) 13 Levi Dunsmoor, Martin Luther 10-11 3/4 (3.35m) 14 Jason Liebenow, Martin Luther 10-6 (3.20m) 15 Logan Carlson, Concordia-Moorhead 10-6 (3.20m) 16 Brad Johnson, Concordia-Moorhead 10-0 (3.05m) 16 Marly Simmons, Concordia-Moorhead 10-0 (3.05m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

Shot Put 1 Adam Kershaw, St. Cloud St. 52-0 3/4 (15.87m) 2 Mitch Bruzik, St. Cloud St. 48-10 1/4 (14.89m) 3 Griffin Hayes, St. John's(Minn ) 42-11 3/4 (13.10m) 4 Wade Powers, St. John's(Minn ) 42-2 (12.85m) 5 Taylor Gish, Northwestern(Minn ) 41-11 1/2 (12.79m) 6 Matt Green, Minnesota-Duluth 41-5 3/4 (12.64m) 7 Nate Thienes, Concordia-St Paul 41-5 (12.62m) 8 Giles Henry, Concordia-Moorhead 41-4 1/4 (12.60m) 9 Andrew Loescher, Martin Luther 40-7 1/2 (12.38m) 10 Jake Strange, Minnesota-Duluth 40-4 (12.29m) 11 Mikhail Saunders, St. John's(Minn ) 39-8 3/4 (12.11m) 12 Jacob Lepisto, Minnesota-Duluth 39-6 3/4 (12.06m) 13 Tim Juba, St. John's(Minn ) 37-10 3/4 (11.55m) 14 John Loonan, St. John's(Minn ) 37-9 1/2 (11.52m) 15 Justin Franke, Concordia-St Paul 37-5 (11.40m) 16 Josh Bernhagen, Minnesota-Morris 37-3 (11.35m) 17 Scott Ramey, St. John's(Minn ) 36-11 3/4 (11.27m) 18 Brandon Randall, Minnesota-Duluth 36-9 1/2 (11.21m) 19 Elijah Buecksler, Northwestern(Minn ) 36-1 1/2 (11.01m) 20 Adam Scepaniak, St. Cloud St. 35-6 3/4 (10.84m) 21 Kevin Conlon, St. John's(Minn ) 34-5 (10.49m) 22 Andy Wischnewski, Concordia-St Paul 33-8 1/2 (10.27m) 23 Evan Fortunato, North Central(Minn ) 32-7 1/2 (9.94m) 24 Will Lange, Concordia-St Paul 32-2 (9.80m) 25 Michael Marsh, Martin Luther 31-10 (9.70m) 26 Andrew Raske, Concordia-Moorhead 31-7 1/4 (9.63m) 27 Logan Neal, Concordia-Moorhead 31-5 1/4 (9.58m) 28 Josh Ernst, Martin Luther 31-2 (9.50m) 28 Jeremy Thorpe, North Central(Minn ) 31-2 (9.50m) 30 Dave Holle, Northwestern(Minn ) 29-8 3/4 (9.06m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

Hammer 1 Adam Kershaw, St. Cloud St. 175-11 (53.63m) 2 Tim Juba, St. John's(Minn ) 164-4 (50.08m) 3 Mitch Bruzik, St. Cloud St. 156-5 (47.68m) 4 Josh Bernhagen, Minnesota-Morris 144-0 (43.90m) 5 Cyrus Raivo, St. Cloud St. 141-5 (43.10m) 6 Dan Larson, Minnesota-Duluth 140-11 (42.97m) 7 Wade Powers, St. John's(Minn ) 138-8 (42.27m) 8 Jake Strange, Minnesota-Duluth 136-7 (41.65m) 9 Taylor Gish, Northwestern(Minn ) 136-7 (41.64m) 10 Ben Cook, Minnesota-Duluth 125-3 (38.19m) 11 Justin Franke, Concordia-St Paul 124-1 (37.82m) 12 Mikhail Saunders, St. John's(Minn ) 120-9 (36.80m) 13 Scott Ramey, St. John's(Minn ) 117-10 (35.93m) 14 James Pudwill, Concordia-St Paul 116-11 (35.65m) 15 Jacob Lepisto, Minnesota-Duluth 112-11 (34.42m) 16 Nils Hansen, Wis -Superior 111-4 (33.95m) 17 John Loonan, St. John's(Minn ) 109-2 (33.29m) 18 Brandon Randall, Minnesota-Duluth 108-5 (33.04m) 19 Tommy Peschel, Concordia-Moorhead 96-11 (29.54m) 20 Dave Holle, Northwestern(Minn ) 95-7 (29.13m) 21 Elijah Buecksler, Northwestern(Minn ) 90-7 (27.60m) 22 Cory Anderson, St. John's(Minn ) 85-9 (26.15m) 23 Matt Green, Minnesota-Duluth 72-6 1/2 (22.11m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

Discus 1 Adam Kershaw, St. Cloud St. 169-8 (51.71m) 2 Tim Juba, St. John's(Minn ) 144-7 (44.08m) 3 Griffin Hayes, St. John's(Minn ) 143-8 (43.81m) 4 Wade Powers, St. John's(Minn ) 135-7 (41.34m) 5 Cyrus Raivo, St. Cloud St. 132-2 (40.29m) 6 Elijah Buecksler, Northwestern(Minn ) 130-4 (39.73m) 7 Giles Henry, Concordia-Moorhead 129-10 (39.59m) 8 Mitch Bruzik, St. Cloud St. 129-8 (39.52m) 9 Taylor Gish, Northwestern(Minn ) 124-8 (38.01m) 10 Phil Loescher, Martin Luther 122-1 (37.23m) 11 John Loonan, St. John's(Minn ) 120-0 (36.58m) 12 Matt Green, Minnesota-Duluth 116-11 (35.64m) 13 Nils Hansen, Wis -Superior 115-0 (35.06m) 14 Micha Foelske, Martin Luther 111-9 (34.06m) 15 Nate Thienes, Concordia-St Paul 111-0 (33.85m) 16 Michael Marsh, Martin Luther 109-8 (33.42m) 17 Will Lange, Concordia-St Paul 107-1 (32.65m) 18 Mikhail Saunders, St. John's(Minn ) 106-9 (32.55m) 19 Cory Anderson, St. John's(Minn ) 105-4 (32.12m) 20 Scott Ramey, St. John's(Minn ) 104-10 (31.96m) 21 Evan Fortuanatoe, North Central(Minn ) 104-2 (31.76m) 22 Jeff Bakke, Concordia-Moorhead 102-7 (31.26m) 23 Ben Cook, Minnesota-Duluth 100-9 (30.71m) 24 Tommy Peschel, Concordia-Moorhead 100-5 (30.60m) 25 Logan Neal, Concordia-Moorhead 96-3 (29.34m) 26 Ben Kettler, Minnesota-Morris 96-1 (29.29m) 27 Kevin Conlon, St. John's(Minn ) 93-0 (28.34m) 28 Brian Moore, Minnesota-Morris 88-9 (27.06m) 29 Phil Janisch, Martin Luther 88-3 (26.90m) 30 James Pudwill, Concordia-St Paul 85-3 (25.99m) 31 Andy Wischnewski, Concordia-St Paul 76-10 (23.42m) 32 Dave Holle, Northwestern(Minn ) 61-0 (18.59m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

Javelin 1 Cyrus Raivo, St. Cloud St. 180-1 (54.90m) 2 Dan Larson, Minnesota-Duluth 175-4 (53.45m) 3 Andrew Loescher, Martin Luther 155-8 (47.44m) 4 Caleb Giesen, Concordia-Moorhead 152-7 (46.50m) 5 Nate Thienes, Concordia-St Paul 150-7 (45.91m) 6 Andrew Raske, Concordia-Moorhead 145-8 (44.41m) 7 Jeff Bakke, Concordia-Moorhead 140-9 (42.91m) 8 Phil Loescher, Martin Luther 131-2 (39.98m) 9 Will Lange, Concordia-St Paul 128-10 (39.28m) 10 Micah Foelske, Martin Luther 127-7 (38.88m) 11 Jake Strange, Minnesota-Duluth 125-5 (38.22m) 12 Ben Cook, Minnesota-Duluth 120-7 (36.76m) 13 Ben Anderson, St. John's(Minn ) 119-4 (36.38m) 14 Nick Tinucci, St. John's(Minn ) 119-2 (36.33m) 15 James Flaa, Concordia-Moorhead 118-8 (36.16m) 16 Aaron Laine, St. John's(Minn ) 116-5 (35.48m) 17 David Bernardy, St. John's(Minn ) 113-10 (34.71m) 18 Luke Lagergren, Concordia-Moorhead 112-11 (34.43m) 19 Derek Rausch, St. John's(Minn ) 109-8 (33.42m) 20 Ben Kettler, Minnesota-Morris 99-7 (30.35m) 21 Aaron Landgraff, Martin Luther 94-5 (28.78m) 22 Josh Ernst, Martin Luther 93-10 (28.60m) 23 Erik Anderson, Minnesota-Morris 87-2 (26.57m) 24 Mac Kendema, Minnesota-Duluth 77-7 1/4 (23.65m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS JAV | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 100 Meter, 110 Meter Hurdles, 200 Meter, 400 Meter, 400 Meter Hurdles, 800 Meter, 1500 Meter, Steeplechase, 5000 Meter, 10000 Meter, 400 Meter Relay, 1600 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, High Jump, Pole Vault, Shot Put, Hammer, Discus, Javelin 1 St. John's(Minn ) 165.0 2 Minnesota-Duluth 156.0 3 St. Cloud St. 127.0 4 Concordia-Moorhead 82.0 5 Concordia-St Paul 73.0 6 Minnesota-Morris 52.0 7 Northwestern(Minn ) 36.0 8 Carleton 26.0 9 North Central(Minn ) 22.0 10 Martin Luther 19.0 11 Hamline 6.0 12 St. Thomas(Minn ) 4.0 13 Wis -Superior 2.0

Return to home page.