Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 4/2/2011 06:55 PM
                        Vance Butler Invite - 4/2/2011                         
                               Augustana College                               
                                    Results                                    
 
Event 44  Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Conlon, Katie                Jamestown Co        10:55.00   10:51.86  
  2 Thompson, Danielle           Minnesota St        11:21.50   11:17.21  
  3 Bever, Abi                   Black Hills         11:25.00   11:19.69  
  4 Miller, Carol                South Dakota        11:26.20   11:20.62  
  5 Zavorka, Megan               Unattached          10:57.08   11:20.76  
  6 Potts, Tera                  SDSU                11:30.00   11:25.09  
  7 McIntyre, Gail               Dakota Wesle        11:45.00   11:34.07  
  8 Dickson, Courtney            Black Hills         11:35.00   11:35.30  
  9 Robish, Kelsey               South Dakota        12:01.43   12:01.62  
 10 Steffen, Kristin             South Dakota        11:31.58   12:14.89  
 11 Carpenter, Lela              Black Hills         11:55.00   12:27.29  
 12 Muyskens, Corrine            Northwestern        12:24.34   12:31.15  
 13 Ludvik, Jessica              SDSU                12:20.00   12:31.52  
 14 Pettie, Shelbie              U. of Sioux         12:00.00   12:44.47  
 15 DeJong, Jessie               Minn. State                    12:55.54  
 16 Fischer, Brooke              Mount Marty         12:35.00   13:03.54  
 17 Hurtado, Tianna              South Dakota        12:48.30   14:15.37  
 18 Walther, Amanda              Martin Luthe                   14:27.75  
 
Event 43  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vollmer, Greg                SDSU                 9:15.00    9:10.53  
  2 Kern, John                   Wayne State          9:20.00    9:17.68  
  3 Morgan, Jed                  Black Hills          9:14.00    9:17.68  
  4 Schneider, Matthew           Unattached           9:20.00    9:28.52  
  5 Fideler, Matt                Unattached           9:40.00    9:31.50  
  6 Fried, Lucas                 SD Mines             9:50.00    9:36.89  
  7 Wagner, Tom                  NDSU                 9:35.00    9:39.88  
  8 Fiedler, KC                  Black Hills          9:32.00    9:42.30  
  9 Hayden, Mark                 South Dakota         9:54.67    9:50.08  
 10 Leavitt, Craig               Black Hills          9:36.00   10:04.19  
 11 Yaggie, Mitch                South Dakota        10:05.24   10:14.29  
 12 Kyllo, Ronnie                SDSU                10:20.00   10:16.02  
 13 Keller, Alex                 Mount Marty         11:00.00   10:16.54  
 14 Wilcox, Mark                 Black Hills          9:55.00   10:16.61  
 15 Wolf, Todd                   Morningside         10:30.00   10:41.53  
 16 Hohenthaner, Alex            South Dakota        10:18.70   10:43.85  
 17 Jensen, James                Mount Marty         11:10.00   11:24.09  
 
Event 7  Women 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 South Dakota  'A'                                   47.85      48.32   2 
  2 Dordt College  'A'                                  49.00      48.45   2 
  3 Minnesota State Univ  'A'                           48.35      49.12   2 
  4 U. of Sioux Falls  'A'                              48.50      49.29   2 
  5 Dakota Wesleyan  'A'                                47.85      49.29   2 
  6 Minnesota State Univ  'B'                           50.20      49.70   1 
  7 Augustana  'A'                                      49.00      49.80   2 
  8 Northwestern College  'A'                           52.75      49.83   1 
  9 St. Cloud State  'A'                                50.20      49.86   2 
 10 Dakota State Univers  'A'                           50.50      50.67   1 
 11 Briar Cliff Universi  'A'                           51.00      50.92   1 
 12 Mount Marty College  'A'                            52.00      53.67   1 
 13 Dordt College  'C'                                  52.00      54.22   1 
 -- Wayne State  'A'                                    50.10        DNF   2 
 -- Dordt College  'B'                                  51.00         DQ   1 
 
Event 8  Men 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 St. Cloud State  'A'                                41.80      41.93   2 
  2 Northwestern College  'A'                           42.50      42.80   2 
  3 Wayne State  'A'                                    43.70      43.16   1 
  4 Minnesota State Univ  'B'                           42.20      43.27   2 
  5 Dakota Wesleyan  'A'                                43.00      43.53   2 
  6 Dordt College  'A'                                  42.50      43.54   2 
  7 Augustana  'A'                                      42.50      44.03   2 
  8 Northwestern College  'B'                           44.50      44.28   1 
  9 U. of Sioux Falls  'A'                              44.50      44.45   1 
 10 Dordt College  'B'                                  43.00      46.21   2 
 -- Minnesota State Univ  'A'                           41.36        DNF   2 
 
Event 12  Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 VanWechel, Anna              Minnesota St         4:38.00    4:39.67  
  2 Kokesh, Molly                Augustana            4:45.00    4:42.52  
  3 Boreland, Roshane            St. Cloud St         4:50.00    4:43.71  
  4 Hudelson, Jessica            Morningside          4:50.00    4:43.77  
  5 Gildersleeve, Dawn           Northwestern         4:54.24    4:43.95  
  6 Blakeslee, Kyle              Augustana            4:47.00    4:44.12  
  7 Burke, Danielle              SDSU                 4:44.90    4:46.66  
  8 Ryan, Lisa                   Unattached           4:53.78    4:47.37  
  9 Creager, Krista              SDSU                 4:48.00    4:48.09  
 10 Unruh, Ashley                U. of Sioux          4:55.00    4:48.17  
 11 Giese, Ashleigh              South Dakota         4:44.20    4:49.04  
 12 Curran, Erin                 Black Hills          4:40.00    4:51.26  
 13 Waller, Britni               South Dakota         4:44.70    4:52.34  
 14 Reyes, Aleona                Jamestown Co         4:50.00    4:52.82  
 15 Warnke, Stephanie            Unattached           4:58.00    4:53.59  
 16 Nelson, Kara                 Morningside          4:50.45    4:55.06  
 17 Harkema, Merissa             Dordt Colleg         4:50.00    4:57.29  
 18 Garner, Anna                 SDSU                 4:56.31    4:58.85  
 19 Hughes, Laura                Minn. State          5:05.00    5:00.30  
 20 Dahlquist, Marissa           NDSU                 4:45.25    5:01.08  
 21 Musilek, Madison             U. of Sioux          5:10.00    5:01.14  
 22 McCann, Danielle             SDSU                 5:02.00    5:01.66  
 23 Morehead, Calena             Briar Cliff          5:08.00    5:02.83  
 24 Kougl, Kelly                 Augustana            4:54.00    5:03.42  
 25 Ruff, Courtney               Morningside          5:19.24    5:04.06  
 26 Kopfmann, Molly              SDSU                 4:54.12    5:04.91  
 27 VanSkike, Amy                Northwestern         5:10.21    5:04.93  
 28 Reece, Mckenzie              Morningside          5:19.88    5:06.77  
 29 Scholten, Teresa             Northwestern         5:00.00    5:07.96  
 30 Kern, Stacey                 St. Cloud St         5:02.00    5:08.28  
 31 Kral, Jenna                  Morningside          5:20.00    5:09.02  
 32 Laber, Alena                 South Dakota         5:09.40    5:11.75  
 33 Jefferson, Anna              Dordt Colleg         5:00.00    5:14.60  
 34 Litch, Kaylee                Minnesota St         5:10.00    5:15.57  
 35 Junget, Kelsey               Augustana            5:35.00    5:16.19  
 36 Stover, Leslie               Northwestern         5:15.00    5:16.20  
 37 Olfert, Brittney             Northern Sta         5:08.71    5:16.84  
 38 Deno, Danyka                 SD Mines             5:36.00    5:23.62  
 39 Anderson, Ashleigh           Jamestown Co         5:15.00    5:25.27  
 40 Sheets, Holly                SDSU                 5:15.00    5:26.20  
 41 Kremer, Lisa                 Briar Cliff          5:15.00    5:27.98  
 42 Jeffery, Anne                Martin Luthe                    5:31.97  
 43 Kuhle, Jenna                 Augustana            5:40.00    5:32.39  
 44 Gerdes, Erin                 Briar Cliff          5:35.00    5:35.35  
 45 Steinberg, Jade              Mount Marty          5:40.00    5:35.82  
 46 Becker, Lisa                 Briar Cliff          5:36.00    5:38.25  
 47 Lenocker, Aimee              Dakota Wesle         5:30.00    5:38.86  
 48 Staples, Jordan              Morningside          5:48.34    5:50.34  
 49 Wolverton, Anna              Briar Cliff          5:40.00    5:52.40  
 50 Clevenger, Ali               U. of Sioux          5:50.00    6:01.06  
 51 Nelson, Teresa               Briar Cliff          6:20.00    6:49.54  
 52 Huss, Amanda                 Mount Marty          7:30.00    7:26.50  
 
Event 11  Men 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Beniak, Travis               Augustana            3:57.00    3:53.96  
  2 Coy, Andy                    Dakota State         3:54.00    3:55.08  
  3 Gesink, Brian                Morningside          4:00.00    3:56.94  
  4 Brockmueller, Bobby          U. of Sioux          4:01.50    3:57.13  
  5 Allen, Dan                   St. Cloud St         3:58.50    3:58.17  
  6 Ailts, Jared                 SDSU                 3:53.25    3:58.52  
  7 Hall, Kelly                  SDSU                 4:00.75    4:01.28  
  8 Brenner, Travis              South Dakota         3:55.90    4:01.34  
  9 Stenger, Shannon             Unattached           3:55.46    4:02.36  
 10 Shade, Casey                 South Dakota         4:04.50    4:02.37  
 11 Larsen, Monte                Morningside          4:05.10    4:03.59  
 12 Bordewyk, Cody               Unattached                      4:03.68  
 13 Kraft, Drew                  SDSU                 4:07.50    4:07.76  
 14 Slusser, Jordan              Augustana            4:08.00    4:07.77  
 15 Arechigo, Jacob              Northern Sta         4:03.41    4:08.85  
 16 Anderson, Lee                Wayne State          4:08.00    4:10.17  
 17 McConnell, Michael           Minnesota St         4:15.00    4:10.40  
 18 Loersch, Nathan              Martin Luthe         4:15.27    4:11.02  
 19 Braithwaite, Matt            Augustana            4:10.00    4:11.54  
 20 Koerber, Joseph              Jamestown Co         4:13.00    4:11.67  
 21 Lopez, Samuel                Mount Marty          4:20.00    4:11.98  
 22 Reed, Todd                   Minn. State          4:12.00    4:12.63  
 23 Kinard, Bryce                Briar Cliff          4:18.00    4:12.99  
 24 Rawerts, John                Northern Sta         4:12.00    4:13.76  
 25 Fuglestad, Jordan            South Dakota         4:09.50    4:13.96  
 26 Brockmueller, Billy          U. of Sioux          4:05.50    4:14.08  
 27 Bierma, Tim                  Dordt Colleg         4:10.00    4:14.98  
 28 Evenson, Jacob               South Dakota         4:11.20    4:15.05  
 29 Krein, Brandon               Northern Sta         4:20.00    4:15.22  
 30 Van Woerden, Jeremy          Dordt Colleg         4:20.00    4:15.78  
 31 Schaaf, Jason                Wayne State          4:15.00    4:15.81  
 32 Kraft, Mitch                 Black Hills          4:10.00    4:16.61  
 33 Rose, Brock                  Northern Sta         4:14.82    4:17.16  
 34 Noyes, Joe                   U. of Sioux          4:23.50    4:17.42  
 35 Stevensen, Blake             U. of Sioux          4:22.00    4:17.44  
 36 Birner, Ben                  Martin Luthe         4:18.00    4:17.73  
 37 Nack, Tyler                  SD Mines             4:25.77    4:17.84  
 38 Brace, Nathan                Dordt Colleg         4:15.00    4:18.85  
 39 Bray, Nick                   Northwestern         4:18.21    4:19.04  
 40 Bintliff, John               Unattached           4:23.00    4:19.87  
 41 Voss, Tyler                  U. of Sioux          4:21.50    4:21.56  
 42 Poots, David                 Wayne State          4:19.00    4:22.35  
 43 Guthmiller, Sean             Northwestern         4:20.00    4:23.00  
 44 Sederquist, Dan              Minnesota St         4:25.00    4:24.80  
 45 Groff, Kace                  Dakota State         4:17.00    4:25.09  
 46 Hoffman, Michael             Dakota State         4:16.00    4:27.63  
 47 Benson, Josheb               Briar Cliff          4:22.00    4:30.64  
 48 Hemenway, Jacob              Northern Sta         4:25.00    4:31.87  
 49 Opp, Derek                   Dordt Colleg         4:35.00    4:33.48  
 50 Bierwagen, Mychal            Mount Marty          4:35.00    4:36.85  
 51 Lynch, Mike                  Dakota Wesle         4:40.00    4:37.66  
 52 Olson, Stephen               Dordt Colleg         4:35.00    4:38.29  
 53 Scripps, Nathan              Dordt Colleg         4:40.00    4:38.65  
 54 Rodriquez, Jescy             Morningside          5:00.00    4:39.66  
 55 Schouten, Grant              U. of Sioux          4:35.00    4:42.82  
 56 Plagenz, Peter               Martin Luthe         4:45.00    4:43.23  
 57 Koerner, Andrew              U. of Sioux          4:45.00    4:45.44  
 58 Cunningham, Dan              Morningside          4:48.25    4:46.35  
 59 Michael, Nocella             Martin Luthe                    5:33.89  
 
Event 3  Women 100 Meter Hurdles
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Juhnke, Haley                South Dakota           14.98      15.38  -1.7  6 
  2 Keesling, Jessica            Minnesota St           15.17      15.50  -1.7  6 
  3 Clarke, Tansha               South Dakota           15.35      15.73  -1.7  6 
  4 Wubben, Brianna              Dordt Colleg           15.00      15.85  -1.7  6 
  5 Andric, Mila                 Black Hills            13.75      15.87  -1.7  6 
  6 Larson, Andrea               Northwestern           15.62      15.96  -1.8  5 
  7 Dietrich, Stacey             Northwestern           15.41      16.03  -1.8  5 
  8 Townley, Kristen             U. of Sioux            15.00      16.06  -1.7  6 
  9 Grandgenett, Meagan          Augustana              15.80      16.82  -2.7  4 
 10 Bronson, Summer              Dakota State           15.70      16.92  -1.8  5 
 11 Rensink, Lori                U. of Sioux            17.00      17.14  -1.9  3 
 12 Parsley, Anne                Augustana              16.00      17.30  -2.7  4 
 13 Koch, Lisa                   Black Hills            15.42      17.34  -1.8  5 
 14 Watson, Tricia               South Dakota           17.00      17.35  -1.9  3 
 15 Hitchcock, Mary              Augustana              16.00      17.36  -2.7  4 
 16 Jacobs, Alexandra            South Dakota           16.53      17.39  -1.9  3 
 17 Wagner, Jessica              St. Cloud St           17.30      17.46  -1.0  2 
 18 Wipf, Audrey                 Dakota Wesle           15.40      17.50  -1.8  5 
 19 Schumacher, Kayla            Jamestown Co           17.44      17.52  -1.0  2 
 20 Johnson, Jordan              U. of Sioux            15.60      17.61  -1.8  5 
 21 Carr, Hope                   Jamestown Co           16.54      17.66  -1.9  3 
 22 Vassar, Tanya                Northern Sta           15.77      17.70  -1.8  5 
 23 Cooper, Ashley               Jamestown Co           16.24      17.85  -2.7  4 
 24 Erickson, Christina          Minn. State            16.00      18.09  -2.7  4 
 25 Dee, Tessa                   South Dakota           16.45      18.09  -2.7  4 
 26 Merrill, Kallie              Jamestown Co           17.00      18.14  -1.9  3 
 27 Schmaltz, Wendy              Dakota Wesle                      18.40  -1.7  1 
 28 Follet, Paige                Black Hills            15.78      18.47  -1.8  5 
 29 Schultz, Steph               Mount Marty            17.20      18.57  -1.0  2 
 30 Pfaff, Andrea                St. Cloud St           17.20      18.70  -1.0  2 
 31 Kessler, Amy                 Morningside            19.01      19.31  -1.0  2 
 32 Logan, Haley                 Mount Marty            18.20      19.77  -1.0  2 
 33 Hellekson, Rachel            Black Hills            16.00      19.83  -2.7  4 
 34 Banister, Heather            Dakota Wesle                      19.97  -1.7  1 
 35 Holtgrewe, Kayla             Briar Cliff            17.40      20.20  -1.0  2 
 36 Wiederhold, Kelby            U. of Sioux            20.00      21.37  -1.7  1 
 37 Stofferan, Shelby            Briar Cliff            17.00      21.60  -1.9  3 
 
Event 2  Men 110 Meter Hurdles
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Robinson, Laquone            Minnesota St           14.41      14.81  -2.8  4 
  2 Hauert, Luke                 Northern Sta           14.55      14.86  -2.8  4 
  3 Mallory, Paul                Augustana              15.00      15.44  -2.8  4 
  4 Roemmich, Trent              Jamestown Co           15.79      15.79  -2.5  3 
  5 Maloney, Ryan                U. of Sioux            16.79      15.90  -2.4  2 
  6 Francis, Erin                Dordt Colleg           15.50      15.90  -2.8  4 
  7 Heidebrink, Kyle             Northwestern           15.89      16.00  -2.5  3 
  8 Barett, Derek                St. Cloud St           15.55      16.08  -2.8  4 
  9 Jenson, Ryan                 NDSU                   15.99      16.42  -2.5  3 
 10 Dougherty, Andy              Morningside            17.90      16.48  -1.6  1 
 11 Petsch, JT                   Jamestown Co           15.75      16.77  -2.5  3 
 12 Ridgway, Blake               Augustana              16.20      16.96  -2.4  2 
 13 Ewalt, Josh                  Jamestown Co           15.80      17.30  -2.5  3 
 14 Young, Caleb                 Briar Cliff            15.55      17.36  -2.8  4 
 15 Meissner, Riley              Black Hills                       17.49  -1.6  1 
 16 Roemmich, Scott              Jamestown Co           16.00      17.81  -2.5  3 
 17 Kohler, Dan                  U. of Sioux            17.00      17.91  -1.6  1 
 18 Menzie, Robert               U. of Sioux            17.00      18.37  -1.6  1 
 19 Walker, Corie                Morningside            17.89      18.43  -1.6  1 
 20 Trobaugh, Mike               Briar Cliff            16.70      18.65  -2.4  2 
 21 Myers, Riley                 St. Cloud St           16.90      18.85  -2.4  2 
 22 Boekhout, Jordan             Northwestern           16.89      19.27  -2.4  2 
 23 Liberty, Alex                Dakota Wesle                      19.65  -1.6  1 
 24 Schwab, Michael              Martin Luthe           18.52      20.10  -1.6  1 
 25 Davis, Jeremy                St. Cloud St           15.65      21.70  -2.8  4 
 
Event 13  Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Knight, Kendra               U. of Sioux            56.30      57.44   7 
  2 Pollard, Paige               Unattached             58.00      57.62   7 
  3 Hyronimus, Anna              South Dakota           58.76      58.24   6 
  4 Sveum, Ashley                South Dakota           57.74      58.31   7 
  5 Running, Morgana             South Dakota           58.90      58.52   6 
  6 Bonnema, Katie               Dordt Colleg           59.00      58.75   6 
  7 Anderson, Alison             SDSU                   59.45      58.83   5 
  8 Zent, Katie                  Jamestown Co           59.24      58.84   5 
  9 Perrett, Alyson              Black Hills            57.13      59.14   7 
 10 Chambers, Brittany           South Dakota           59.47      59.34   5 
 11 Simon, Ashlynn               NDSU                   59.21      59.51   6 
 12 Everson, Colleen             Augustana              57.60      59.53   7 
 13 Fauth, AnnaLiesa             Jamestown Co           58.90      59.54   6 
 14 Jones, Danielle              Minn. State            57.60      59.79   7 
 15 Anderson, Kristina           Minnesota St           57.57      59.99   7 
 16 Wensmann, Leah               U. of Sioux            60.64      60.14   4 
 17 Hall, Nicole                 Minnesota St           60.18      60.14   5 
 18 Van Beek, Kari               Dordt Colleg           60.00      60.37   5 
 19 Haneline, Anna               SD Mines               61.00      60.60   4 
 20 Gau, Brandi                  Dakota State           61.50      60.84   3 
 21 Steinwand, Jill              Minnesota St           60.54      61.03   4 
 22 Specht, Jayna                Briar Cliff            61.50      61.50   3 
 23 Williams, Monique            South Dakota           60.40      61.51   5 
 24 Edwards, Ariel               Jamestown Co           60.60      61.67   4 
 25 Wipf, Natalie                Dakota Wesle           59.75      61.88   5 
 26 Treinen, Hannah              Northern Sta           60.50      62.17   4 
 27 Hobbs, Brianna               Northwestern           60.51      62.18   4 
 28 Uher, Stephanie              Dakota State           62.50      62.68   3 
 29 Castellar, Cristina          U. of Sioux            59.00      62.83   6 
 30 Beck, Claire                 Dakota State           62.00      62.99   3 
 31 Bienlien, Lydia              Morningside            63.22      63.01   2 
 32 Kates, Gabbi                 Briar Cliff            62.00      63.14   3 
 33 Olson, Brianna               Minn. State            63.50      63.93   2 
 34 Vaandrager, Chelsea          Dordt Colleg           62.00      63.98   3 
 35 Postma, Tara                 Dordt Colleg           63.00      64.26   2 
 36 Strassburg, Chrissy          U. of Sioux            59.00      64.56   6 
 37 Kieffer, Katelyn             SD Mines               61.00      64.99   4 
 38 Nerem, Caitlyn               Northwestern           65.23      65.03   2 
 39 Hundt, Cheryl                St. Cloud St           63.50      65.44   2 
 40 Schany, Blake                Morningside            68.24      66.43   1 
 41 Jurrens, Nicole              Dakota State           68.00      67.40   1 
 42 Pfaff, Andrea                St. Cloud St           65.60      67.55   2 
 43 Bickford, Rachel             Jamestown Co           64.84      69.45   2 
 44 Grassa, Kristen              Mount Marty            67.00      70.39   1 
 45 Loersch, Elizabeth           Martin Luthe                      71.71   1 
 46 Schultz, Sara                Dakota State           70.00      75.01   1 
 
Event 14  Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Lund, Aaron                  Minnesota St           48.55      48.99   7 
  2 Endres, Adam                 Minn. State            48.99      49.22   7 
  3 Lane, Bill                   South Dakota           49.47      49.52   6 
  4 Shufelt, Cory                Minnesota St           49.45      49.95   6 
  5 Velgersdyk, Brady            U. of Sioux            48.88      50.15   7 
  6 Peterson, Zane               U. of Sioux            51.00      50.23   5 
  7 Shaal, Garrett               SD Mines               50.92      50.41   6 
  8 Huseman, Mike                Morningside            51.98      50.58   4 
  9 Erickson, Parker             South Dakota           49.32      50.66   7 
 10 King, Austin                 Northwestern           51.49      50.70   5 
 11 Garza, Aaron                 Wayne State            51.79      50.89   5 
 12 Olson, Taylor                Augustana              49.50      50.97   6 
 13 Johnson, Jarann              Jamestown Co           52.28      51.07   4 
 14 Broadnax, Dillian            Briar Cliff            51.90      51.24   5 
 15 Wright, Brad                 Morningside            52.00      51.55   4 
 16 Schumacher, Jordan           South Dakota           51.50      51.58   5 
 17 Anenson, Eric                Minn. State            50.98      51.64   6 
 18 Windholz, Luke               St. Cloud St           52.05      51.88   4 
 19 Jansen, Brent                Jamestown Co           51.16      51.95   5 
 19 Tudor, Aaron                 Dordt Colleg           55.00      51.95   2 
 21 Young, Chris                 Briar Cliff            51.20      51.97   5 
 22 Riley, David                 Dordt Colleg           53.00      52.14   3 
 22 Mengenhausen, Jared          Dakota State           52.50      52.14   4 
 24 Doerr, Mickey                Wayne State            53.48      52.74   3 
 25 Grove, Nick                  Morningside            52.88      52.83   3 
 26 Kuipers, Ian                 Dordt Colleg           50.00      52.91   6 
 27 Van Wyk, Joel                Morningside            52.83      53.32   4 
 28 Menzie, Robert               U. of Sioux            53.00      53.41   3 
 29 Vossler, Jacob               Minnesota St           53.50      53.42   3 
 30 Huska, Taylor                U. of Sioux            54.00      53.53   2 
 31 Miller, Duhjuan              Jamestown Co           53.56      53.66   2 
 32 Baldwin, Kaleb               St. Cloud St           52.95      53.87   3 
 33 Kruckenberg, Carter          Briar Cliff            53.00      53.92   3 
 34 Zoucha, Garrett              Wayne State            51.53      54.43   5 
 35 Frey, Brandon                Mount Marty            54.50      54.71   2 
 36 Benke, Ryan                  Jamestown Co           53.00      54.73   3 
 37 Figge, Tyler                 Morningside            53.96      55.27   2 
 38 Danko, Cody                  Morningside            55.23      55.34   1 
 39 Pohlmann, Jacob              Augustana              54.00      55.70   2 
 40 Scott, Joshua                Dakota State           56.00      56.54   1 
 41 Amendolar, Peter             Black Hills            52.55      56.58   4 
 42 Marsh, Michael               Martin Luthe           63.43      65.90   1 
 
Event 6  Women 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Williams, Gabriel            South Dakota           11.85      12.45  -2.7  6 
  2 Irvin, Tamika                Dakota Wesle           12.49      12.50  -1.1  5 
  3 Brouwer, Jenna               Dordt Colleg           12.60      12.80  -1.1  5 
  4 Nyberg, Karmen               Augustana              12.80      12.87  -1.1  5 
  5 Carlson, Felicia             St. Cloud St           12.30      12.89  -2.7  6 
  6 Clark, Linelle               Minn. State            12.40      13.10  -2.7  6 
  7 Andric, Andrijana            Black Hills            12.44      13.19  -2.7  6 
  8 Moyer, Dani                  U. of Sioux            12.70      13.21  -1.1  5 
  9 Havelange, Amy               Minnesota St           12.90      13.22  -2.7  4 
 10 Schmidt, Becca               Minn. State            12.15      13.27  -2.7  6 
 11 Roberts, Christina           South Dakota           12.48      13.29  -2.7  6 
 12 Suchor, Kristen              U. of Sioux            13.00      13.40  -1.8  3 
 13 Josephsen, Nicole            U. of Sioux            13.00      13.42  -2.7  4 
 14 Schneider, Ashley            Northwestern           13.43      13.48  -1.4  2 
 15 Lindgren, Aubrey             Northwestern           13.12      13.51  -1.8  3 
 16 Roderick, Jenna              Briar Cliff            13.10      13.56  -1.8  3 
 17 Carter, Zevin                Minn. State            12.75      13.60  -1.1  5 
 18 Westerdahl, Lauren           Augustana              12.80      13.67  -1.1  5 
 19 Schmidt, Becky               St. Cloud St           13.10      13.70  -1.8  3 
 20 Bennes, Amanda               U. of Sioux            12.90      13.75  -2.7  4 
 21 Raichle, Lynette             St. Cloud St           13.40      13.80  -1.4  2 
 22 Ruffin, Rudy                 Minn. State            13.20      13.89  -1.8  3 
 23 Kandakova, Natalya           Unattached             13.50      13.91  -1.4  2 
 24 Tibben, Madi                 Northwestern           13.37      13.94  -1.8  3 
 25 Leist, Steph                 Dakota Wesle           12.99      13.97  -2.7  4 
 26 Krinke, Danni                Minn. State            13.50      14.01  -1.4  2 
 27 Breuer, Katie                Mount Marty            12.80      14.12  -2.7  4 
 28 Hunt, Emily                  Martin Luthe           13.22      14.18  -1.8  3 
 29 Porch, Laura                 Dakota State           12.80      14.23  -2.7  4 
 30 McGivern, Kristina           Northwestern           13.78      14.23  -1.4  2 
 31 Garrison, Samantha           Wayne State            12.84      14.25  -2.7  4 
 32 Tatou, Nancy                 Briar Cliff            13.55      14.36  -1.4  2 
 33 Flandrick, Christina         St. Cloud St           13.80      14.38  -2.2  1 
 34 Blum, Sidney                 Wayne State            12.94      14.39  -2.7  4 
 35 Carter, Megan                Dordt Colleg           13.50      14.59  -1.4  2 
 36 Raab, Katie                  Northwestern           14.12      14.78  -2.2  1 
 37 Copa, Dorcas                 Mount Marty            14.10      15.90  -2.2  1 
 38 Raether, Laurel              Martin Luthe                      21.86  -2.2  1 
 
Event 5  Men 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Bredy, Derek                 Minnesota St           10.65      10.88  -3.2  8 
  2 Jackson, Skyler              Minnesota St           11.26      11.10  -2.1  5 
  3 Trisko, Nick                 St. Cloud St           10.60      11.18  -3.2  8 
  4 Keaton, Brock                Minnesota St           10.71      11.21  -3.2  8 
  5 Dunk, Jeriah                 Northwestern           10.98      11.25  -3.1  7 
  6 Kawalawu, George             St. Cloud St           10.95      11.33  -3.1  7 
  7 Clement, Jared               South Dakota           10.80      11.35  -3.2  8 
  8 Mattson, Nathan              NDSU                   11.10      11.36  -3.1  6 
  9 Hammack, Brandon             Northwestern           10.91      11.38  -3.1  7 
 10 Brownell, Tendeh             St. Cloud St           11.18      11.39  -3.1  6 
 11 Pomerleau, Julien            Morningside            11.03      11.41  -3.1  7 
 12 Nelson, Nicholas             Minn. State            10.80      11.48  -3.2  8 
 13 King, Michael                Wayne State            11.12      11.53  -3.1  6 
 14 Grove, Andrew                Dordt Colleg           11.20      11.61  -3.1  6 
 15 Lammers, Joseph              Dordt Colleg           11.30      11.63  -2.1  5 
 16 Smith, Dalton                Dakota Wesle           11.25      11.70  -3.1  6 
 17 Schueth, Eric                Dakota Wesle           11.35      11.70  -2.1  5 
 18 Selgeby, Jesse               Northwestern           11.12      11.75  -3.1  6 
 19 Booth, Aaron                 U. of Sioux            11.30      11.77  -2.1  5 
 20 Zelee, Wulue                 Minn. State            11.05      11.78  -3.1  7 
 21 Scott, Alfonso               St. Cloud St           11.25      11.79  -3.1  6 
 22 Oberg, Chris                 Wayne State            11.32      11.81  -2.1  5 
 23 Floen, Aaron                 Dordt Colleg           11.80      11.82  -1.5  2 
 24 Bivens, Nathan               Jamestown Co           11.10      11.82  -3.1  7 
 25 Rufner, Jesse                U. of Sioux            11.30      11.85  -2.1  5 
 26 Moore, Parker                Northwestern           11.37      11.86  -4.2  4 
 27 Olson, Taylor                Augustana              10.90      11.91  -3.2  8 
 28 Lefler, Chris                St. Cloud St           11.40      11.97  -4.2  4 
 29 Young, Caleb                 Briar Cliff            11.60      12.01  -3.4  3 
 30 Kabrud, Jacob                U. of Sioux            11.40      12.02  -4.2  4 
 31 Osae-Oppang, Roland          Dordt Colleg           11.70      12.02  -1.5  2 
 32 Nibaur, Preston              Morningside            11.50      12.06  -3.4  3 
 33 Wiest, Bradley               Unattached             11.23      12.07  -3.1  6 
 34 Brown, Tim                   South Dakota           11.46      12.08  -4.2  4 
 35 Shield, Benjamin             U. of Sioux            11.55      12.12  -3.4  3 
 36 Sheppard, Jeremy             Northwestern           11.69      12.18  -3.4  3 
 37 Vermeer, Tyler               Northwestern           11.89      12.19  -1.5  2 
 38 Waldschmidt, Mark            Martin Luthe           11.99      12.22  -1.5  2 
 39 Ryan, Shaun                  Morningside            11.51      12.23  -3.4  3 
 39 Kohler, Dan                  U. of Sioux            11.50      12.23  -4.2  4 
 41 Langer, Jordan               Northwestern           11.61      12.23  -3.4  3 
 42 Clason, Chance               Dakota State           11.50      12.27  -4.2  4 
 43 Zilverberg, Matt             U. of Sioux            11.65      12.33  -3.4  3 
 44 Davis, Jeremy                St. Cloud St           11.50      12.38  -4.2  4 
 45 Boehrns, Tevin               Mount Marty            12.20      12.48  -2.5  1 
 46 Dorsey, Jordan               Northwestern           12.23      12.59  -2.5  1 
 47 Keller, Jonathon             Mount Marty            12.00      12.88  -1.5  2 
 48 Gengler, Tyler               Mount Marty                       12.89  -2.5  1 
 49 Bork, Hunter                 Dakota Wesle           16.50      17.31  -2.5  1 
 
Event 15  Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Boreland, Roshane            St. Cloud St         2:13.00    2:15.18  
  2 Kokesh, Molly                Augustana            2:15.00    2:18.65  
  3 VanWechel, Anna              Minnesota St         2:18.00    2:18.98  
  4 Creager, Krista              SDSU                 2:18.32    2:20.18  
  5 Hornung, Madeline            Jamestown Co         2:20.00    2:21.10  
  6 Giese, Ashleigh              South Dakota         2:18.58    2:21.36  
  7 Newman, Natalie              South Dakota         2:19.44    2:21.98  
  8 Harkema, Merissa             Dordt Colleg         2:20.00    2:22.11  
  9 Richemond, Rheindie          Minn. State          2:15.00    2:22.60  
 10 Kroupa, Melissa              U. of Sioux          2:22.50    2:22.62  
 11 Ryan, Lisa                   Unattached           2:19.20    2:22.80  
 12 Conlon, Katie                Jamestown Co         2:21.00    2:23.11  
 13 Warnke, Stephanie            Unattached           2:20.00    2:23.49  
 14 Hughes, Laura                Minn. State          2:25.00    2:24.02  
 15 Yanchek, Anna                Black Hills          2:21.00    2:24.26  
 16 Running, Morgana             South Dakota         2:13.33    2:24.58  
 17 Waller, Britni               South Dakota         2:24.80    2:24.92  
 18 Rodgers, Jenny               Minn. State          2:25.00    2:24.95  
 19 Kougl, Kelly                 Augustana            2:20.00    2:25.19  
 20 Johnson, Lauren              St. Cloud St         2:23.00    2:25.22  
 21 Beckett, Jackie              Minn. State          2:22.00    2:25.63  
 22 Vallejo, CeCee               Briar Cliff          2:21.00    2:26.38  
 23 Souder, Mallory              Jamestown Co         2:25.44    2:26.42  
 24 Pacholski, Jessica           Briar Cliff          2:26.00    2:26.44  
 25 Clark, Melissa               Minn. State          2:19.00    2:26.75  
 26 Rosechandler, Robin          Black Hills          2:25.22    2:26.79  
 27 Duncan, Nichole              Dordt Colleg         2:28.00    2:30.16  
 28 Morehead, Calena             Briar Cliff          2:32.00    2:30.42  
 29 Jefferson, Anna              Dordt Colleg         2:28.00    2:31.69  
 30 Niewenhuis, Jackie           Northwestern         2:29.22    2:31.70  
 31 Woita, Alexis                Briar Cliff          2:27.00    2:32.07  
 32 Bickford, Rachel             Jamestown Co         2:33.00    2:32.83  
 33 Ellis, Becca                 Black Hills          2:32.00    2:33.10  
 34 Myers, Alyssa                Briar Cliff          2:29.00    2:33.31  
 35 Bachel, Bernie               Jamestown Co         2:30.44    2:33.91  
 36 Schultz, Steph               Mount Marty          2:35.00    2:35.54  
 37 Sheets, Holly                SDSU                 2:30.00    2:36.03  
 38 Waddell, Cecily              Morningside                     2:36.41  
 39 Laber, Alena                 South Dakota         2:30.10    2:36.56  
 40 Crisman, Kendra              SD Mines             2:36.89    2:37.50  
 41 Miller, Tressa               Morningside          2:39.90    2:37.70  
 42 Gupman, Kayleen              Dakota Wesle         2:38.00    2:38.01  
 43 Kern, Stacey                 St. Cloud St         2:19.00    2:38.70  
 44 Levenhagen, Kelsey           Morningside          2:38.34    2:38.78  
 45 Johnson, Michelle            U. of Sioux          2:38.50    2:39.23  
 46 Sahli, Taryn                 U. of Sioux          2:38.50    2:39.89  
 47 Steinberg, Jade              Mount Marty          2:30.00    2:40.82  
 48 Turnquist, Ariel             Morningside          2:39.24    2:40.89  
 49 Burton, Amanda               Dakota Wesle         2:45.00    2:44.26  
 50 Burnside, Cassie             Morningside          2:39.00    2:45.10  
 51 Grosvenor, Lisa              Morningside          2:41.79    2:45.51  
 52 Diggs, Olivia                Morningside          2:38.00    2:46.28  
 53 Loersch, Elizabeth           Martin Luthe                    2:46.65  
 54 Zelaya, Allison              Black Hills          2:54.00    2:46.95  
 55 King, Carrie                 U. of Sioux          2:38.50    2:47.91  
 56 Schultz, Sara                Dakota State         2:40.00    2:48.83  
 57 Copa, Dorcas                 Mount Marty                     2:54.25  
 
Event 16  Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Luttjeboer, Josiah           Dordt Colleg         1:53.00    1:55.85  
  2 Tholen, Ryan                 Dordt Colleg         1:53.00    1:56.27  
  3 Beniak, Travis               Augustana            1:55.00    1:56.56  
  4 Ailts, Jared                 SDSU                 1:54.80    1:57.02  
  5 Killian, Blaze               U. of Sioux          1:57.50    1:57.19  
  6 Brenner, Travis              South Dakota         1:56.01    1:57.67  
  7 Zehnder, Sterling            SD Mines             1:56.00    1:57.87  
  8 Andresen, Kevin              St. Cloud St         1:59.00    1:58.11  
  9 Hall, Kelly                  SDSU                 1:57.30    1:58.47  
 10 Seiler, Kole                 NDSU                 1:58.50    1:58.72  
 11 Tullock, Brandon             U. of Sioux          2:00.00    1:58.90  
 12 Lopez, Samuel                Mount Marty          2:00.00    1:58.93  
 13 Fried, Lucas                 SD Mines             1:56.00    1:58.95  
 14 Huot, Kevin                  Minnesota St         1:59.17    1:59.17  
 15 Kinard, Bryce                Briar Cliff          1:58.00    1:59.23  
 16 Kjerengtroen, Thomas         Dakota State         1:58.00    1:59.33  
 17 Mickelson, Brock             Black Hills          1:58.00    1:59.73  
 18 Strand, Evan                 Black Hills          1:59.78    1:59.84  
 19 Heim, Kyle                   Jamestown Co         1:57.78    1:59.90  
 20 Evenson, Jacob               South Dakota         2:02.00    2:00.31  
 21 Stenger, Shannon             Unattached           1:56.34    2:00.68  
 22 Vermeer, Jordan              Northwestern         2:03.00    2:00.76  
 23 Vollmer, Greg                SDSU                 1:55.85    2:01.13  
 24 Slusser, Jordan              Augustana            1:57.00    2:01.38  
 25 Bauer, Aaron                 Augustana            2:04.00    2:01.40  
 26 Sachau, Luke                 Briar Cliff          2:00.00    2:01.42  
 27 Bosch, Ben                   Northwestern         2:00.00    2:01.43  
 28 Christensen, Nathan          Jamestown Co         2:00.00    2:01.64  
 29 Zoucha, Garrett              Wayne State          2:01.00    2:02.52  
 30 Russell, Seth                SD Mines             1:57.80    2:02.56  
 31 Hunt, Thomas                 Briar Cliff          2:01.00    2:02.63  
 32 Hernandez, Andrew            Dakota Wesle         2:05.00    2:02.76  
 33 Stuart, Tommy                Briar Cliff          2:02.00    2:03.21  
 34 Brace, Nathan                Dordt Colleg         1:59.00    2:03.24  
 35 Potter, Adam                 Northwestern         2:02.00    2:03.38  
 36 Bierma, Tim                  Dordt Colleg         1:59.00    2:03.39  
 37 Allen, Dan                   St. Cloud St         1:54.00    2:03.50  
 38 Fiedler, Trev                Black Hills          2:01.00    2:03.69  
 39 Henderson, Alex              Dordt Colleg         2:05.00    2:04.67  
 40 Hansen, Dane                 Mount Marty          2:00.00    2:05.86  
 41 Swanson, William             Jamestown Co         2:01.00    2:05.98  
 42 Kraft, Mitch                 Black Hills          1:59.89    2:06.02  
 43 Aden, Grant                  Morningside          2:05.00    2:06.15  
 44 Polacek, Kelly               Briar Cliff          2:02.00    2:06.32  
 45 Vander Molen, Jeff           Dordt Colleg         2:00.00    2:06.64  
 46 Asfeld, Cory                 Minnesota St         2:04.00    2:06.87  
 47 Storm, Justin                Morningside          2:04.59    2:08.26  
 48 Monson, Joshua               Mount Marty          2:06.00    2:09.75  
 49 Wattier, Matt                U. of Sioux          2:04.50    2:10.59  
 50 Hanson, Jon                  Briar Cliff          2:08.00    2:12.37  
 51 Schwab, Michael              Martin Luthe         2:22.00    2:16.74  
 52 Head, Shaughn                Briar Cliff          2:09.00    2:22.34  
 53 Spronk, Aaron                Dordt Colleg         2:10.00    2:24.42  
 54 Birner, Ben                  Martin Luthe         2:06.10    2:24.70  
 
Event 17  Women 400 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Pollard, Paige               Unattached             63.50      62.14   5 
  2 Andric, Mila                 Black Hills            57.55      62.81   5 
  3 Mooberry, Kendra             Minnesota St           60.85      64.08   5 
  4 Parsley, Anne                Augustana              65.00      64.31   5 
  5 Reinhardt, Lindsay           U. of Sioux            63.51      64.50   5 
  6 Schaefer, Jill               Northern Sta           67.20      65.25   3 
  7 Curry, Marissa               Jamestown Co           64.44      65.43   5 
  8 Dietrich, Stacey             Northwestern           69.00      65.55   3 
  9 Juhnke, Haley                South Dakota           64.94      66.47   5 
 10 Dahl, Annie                  Minn. State            64.00      67.05   5 
 11 Bronson, Summer              Dakota State           68.00      67.93   3 
 12 Watson, Tricia               South Dakota           70.00      68.59   2 
 13 Sjomeling, Andrea            Northern Sta           65.11      68.66   4 
 14 Carr, Hope                   Jamestown Co           71.24      68.98   1 
 15 Byle, Kayla                  Jamestown Co           69.90      69.38   2 
 16 Hitchcock, Mary              Augustana              67.00      69.74   4 
 17 Keesling, Jessica            Minnesota St           68.68      69.82   3 
 18 Syverson, Alison             U. of Sioux            67.00      70.35   4 
 19 Anderson, Kelli              Black Hills            67.13      70.72   4 
 20 Tobias, Heather              Minn. State            65.00      70.82   4 
 21 Merrill, Kallie              Jamestown Co           70.44      70.91   2 
 22 Tonner, Katie                Augustana              68.00      71.02   3 
 23 Krogstad, Amber              Dakota State           69.00      71.52   3 
 24 Grandgenett, Meagan          Augustana              68.00      71.53   3 
 25 Nelson, Meghan               Mount Marty            66.00      72.73   4 
 26 Schumacher, Kayla            Jamestown Co           74.44      74.03   1 
 27 Logan, Haley                 Mount Marty            70.00      74.69   2 
 28 Dee, Tessa                   South Dakota           69.90      75.39   2 
 29 Cooper, Ashley               Jamestown Co           72.44      75.90   1 
 30 Jacobs, Alexandra            South Dakota           69.95      77.38   2 
 31 Heidema, Breanne             Dordt Colleg           68.00      78.51   3 
 
Event 18  Men 400 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Larsen, Monte                Morningside            52.20      54.31   4 
  2 Hauert, Luke                 Northern Sta           54.81      54.68   4 
  3 Brotherton, Seth             SD Mines               58.22      55.61   2 
  4 Maloney, Ryan                U. of Sioux            57.85      55.77   2 
  5 Roemmich, Trent              Jamestown Co           56.79      55.83   3 
  6 Mallory, Paul                Augustana              54.00      56.96   4 
  7 Robinson, Laquone            Minnesota St           53.91      57.02   4 
  8 Roemmich, Scott              Jamestown Co           56.30      57.49   3 
  9 Heidebrink, Kyle             Northwestern           58.98      57.80   2 
 10 McClelland, Jeffrey          Dordt Colleg           56.00      58.43   3 
 11 Vander Woude, Andrew         Dordt Colleg           56.00      58.62   4 
 12 Petsch, JT                   Jamestown Co           57.10      58.68   3 
 13 Winder, Matt                 Augustana              55.50      58.68   4 
 14 Steinberg, Jason             South Dakota           58.50      58.87   2 
 15 Huizenga, Ryan               Dakota State           58.10      59.50   2 
 16 Zenk, Mitchell               Mount Marty            57.50      60.02   3 
 17 Asfeld, Eric                 Minnesota St           56.30      61.71   3 
 18 Henry, Andy                  Briar Cliff            59.00      62.14   2 
 19 Klafter, Abraham             Northwestern           61.01      62.26   1 
 20 Cunningham, Dan              Morningside            60.01      63.53   1 
 21 Boekhout, Jordan             Northwestern           62.03      64.29   1 
 22 Stock, Grahm                 Unattached             56.23      65.85   3 
 23 Sterrett, Chris              Dakota Wesle           58.00      67.10   2 
 
Event 19  Women 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Carlson, Felicia             St. Cloud St           25.25      25.54   6.2  9 
  2 King, Christina              Unattached             24.93      25.73   6.2  9 
  3 Irvin, Tamika                Dakota Wesle           25.25      25.96   6.2  9 
  4 Brouwer, Jenna               Dordt Colleg           24.80      26.02   6.2  9 
  5 Williams, Monique            South Dakota           26.50      26.04   3.7  7 
  6 Jones, Danielle              Minn. State            25.20      26.10   6.2  9 
  7 Nyberg, Karmen               Augustana              25.80      26.22   4.5  8 
  8 Knight, Kendra               U. of Sioux            26.50      26.27   3.7  7 
  9 Havelange, Amy               Minnesota St           26.39      26.37   3.7  7 
 10 Vander Zee, Crystal          Dordt Colleg           25.50      26.40   4.5  8 
 11 Hunhoff, Kailey              Dakota Wesle           26.50      26.81   3.7  7 
 12 Castellar, Cristina          U. of Sioux            26.00      26.90   4.5  8 
 13 Klein, Erin                  Wayne State            27.18      26.93   6.7  5 
 14 Wipf, Audrey                 Dakota Wesle           26.00      27.01   3.7  7 
 15 Kroeze, Kendra               Dordt Colleg           26.25      27.02   3.7  7 
 16 Erickson, Christina          Minn. State            28.50      27.28   4.3  3 
 17 Beldt, Katie                 Briar Cliff            27.10      27.33   1.9  6 
 18 Wipf, Natalie                Dakota Wesle           25.30      27.34   6.2  9 
 19 Moyer, Dani                  U. of Sioux            26.50      27.39   1.9  6 
 20 Wulff, Amy                   Minnesota St           27.08      27.49   1.9  6 
 21 Stack, Gerae                 St. Cloud St           28.20      27.50   4.3  3 
 22 Schneider, Ashley            Northwestern           27.38      27.51   6.7  5 
 23 Roderick, Jenna              Briar Cliff            27.20      27.63   6.7  5 
 24 Borer, Madison               Briar Cliff            27.60      27.67   6.7  5 
 25 Carter, Zevin                Minn. State            28.00      27.71   4.2  4 
 26 Suchor, Kristen              U. of Sioux            27.50      28.03   6.7  5 
 27 Westerdahl, Lauren           Augustana              26.20      28.13   3.7  7 
 28 Raichle, Lynette             St. Cloud St           28.15      28.40   4.2  4 
 29 DeJong, Kim                  Northwestern           30.00      28.61   4.4  2 
 30 Tatou, Nancy                 Briar Cliff            28.30      28.67   4.3  3 
 31 Lindsey, Kelli               St. Cloud St           28.00      28.75   4.2  4 
 32 Olson, Brianna               Minn. State            28.50      28.76   4.3  3 
 33 Ruffin, Rudy                 Minn. State            28.10      28.84   4.2  4 
 34 Krinke, Danni                Minn. State            28.10      29.14   4.2  4 
 35 Iverson, Nikki               NDSU                              29.18   5.5  1 
 36 Olson, Jana                  Northwestern           30.00      29.48   4.4  2 
 37 Leist, Steph                 Dakota Wesle           26.75      29.64   1.9  6 
 38 Miller, Moriah               Minn. State            29.00      29.88   4.4  2 
 39 Kelly, Erin                  Martin Luthe           29.03      29.91   4.4  2 
 40 Schany, Blake                Morningside            27.90      29.94   4.2  4 
 41 Jurrens, Nicole              Dakota State           30.00      31.17   4.4  2 
 42 Wiederhold, Kelby            U. of Sioux            30.50      31.47   4.4  2 
 43 Copa, Dorcas                 Mount Marty            32.00      32.42   5.5  1 
 44 Walther, Amanda              Martin Luthe                      35.87   5.5  1 
 
Event 20  Men 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Bredy, Derek                 Minnesota St           21.59      21.18   6.0 10 
  2 Trisko, Nick                 St. Cloud St           21.75      21.84   6.0 10 
  3 Hancock, Jerrell             Unattached             22.34      22.21   5.1  9 
  4 Nelson, Nicholas             Minn. State            22.49      22.26   6.8  8 
  5 Lund, Aaron                  Minnesota St           21.80      22.31   6.0 10 
  6 Clement, Jared               South Dakota           21.62      22.41   6.0 10 
  7 Olson, Ryan                  Minnesota St           22.70      22.52   5.6  7 
  8 Kawalawu, George             St. Cloud St           22.50      22.53   6.8  8 
  9 Mattson, Nathan              NDSU                   22.65      22.54   6.8  8 
 10 Shufelt, Cory                Minnesota St           22.92      22.63   5.6  7 
 11 Grove, Andrew                Dordt Colleg           22.80      22.75   5.6  7 
 12 Bivens, Nathan               Jamestown Co           23.87      22.84   4.0  4 
 13 Voss, Zach                   U. of Sioux            23.50      22.88   4.0  4 
 14 Smith, Dalton                Dakota Wesle           22.40      22.93   5.1  9 
 15 Brownell, Tendeh             St. Cloud St           23.05      22.95   4.2  6 
 16 Thompson, Frank              Dakota Wesle           22.35      22.95   5.1  9 
 17 Nibaur, Preston              Morningside            23.40      23.11   6.3  5 
 18 Volesky, Tyler               Dakota Wesle           22.50      23.14   6.8  8 
 19 Floen, Aaron                 Dordt Colleg           23.00      23.17   5.6  7 
 20 Lefler, Chris                St. Cloud St           23.10      23.18   4.2  6 
 21 Johnson, Mark                Northwestern           22.99      23.20   5.6  7 
 22 Dewaard, Jared               Dakota Wesle           22.45      23.27   6.8  8 
 23 Jansen, Brent                Jamestown Co           23.50      23.32   6.3  5 
 24 Sheppard, Jeremy             Northwestern           23.67      23.39   4.0  4 
 25 Oberg, Chris                 Wayne State            23.29      23.41   4.2  6 
 26 Cisar, Patrick               Briar Cliff            23.30      23.45   6.3  5 
 27 Schueth, Eric                Dakota Wesle           23.00      23.52   4.2  6 
 28 Doerr, Mickey                Wayne State            23.77      23.52   4.0  4 
 29 Ryan, Shaun                  Morningside            23.39      23.56   6.3  5 
 30 Kabrud, Jacob                U. of Sioux            23.90      23.60   6.8  3 
 31 Johnson, Jarann              Jamestown Co           24.00      23.67   6.8  3 
 32 Rufner, Jesse                U. of Sioux            23.70      23.72   4.0  4 
 33 Grove, Nick                  Morningside            23.52      23.74   4.0  4 
 34 Van Wyk, Joel                Morningside            23.68      23.79   4.0  4 
 35 Vermeer, Tim                 Northwestern           23.89      23.82   6.8  3 
 36 Huska, Taylor                U. of Sioux            23.00      23.82   5.6  7 
 37 Miller, Duhjuan              Jamestown Co           24.23      24.08   6.8  3 
 38 Tudor, Aaron                 Dordt Colleg           23.50      24.25   6.3  5 
 39 Benke, Ryan                  Jamestown Co           24.65      24.37   4.8  2 
 40 Wiest, Bradley               Unattached             23.24      24.41   4.2  6 
 41 Vermeer, Tyler               Northwestern           23.89      24.57   6.8  3 
 42 Figge, Tyler                 Morningside            24.01      24.57   6.8  3 
 43 Boehrns, Tevin               Mount Marty            25.00      24.63   4.8  2 
 44 Walker, Corie                Morningside            24.42      24.79   6.8  3 
 45 Ludwig, Colt                 Briar Cliff            24.70      24.90   4.8  2 
 46 Danko, Cody                  Morningside            25.02      24.98   6.2  1 
 47 Dorsey, Jordan               Northwestern           25.01      25.31   4.8  2 
 48 Keller, Jonathon             Mount Marty            25.00      25.40   4.8  2 
 49 Scott, Joshua                Dakota State           25.00      25.50   4.8  2 
 50 Gengler, Tyler               Mount Marty            25.80      25.83   6.2  1 
 51 Schimelfenig, Cole           Briar Cliff            24.60      25.89   4.8  2 
 52 Scott, Alfonso               St. Cloud St           23.10      33.62   4.2  6 
 
Event 41  Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Miles, Charity               Northwestern        16:57.19   17:25.16  
  2 Hansen, Leah                 Augustana           17:35.00   17:52.61  
  3 Hargens, Erin                SDSU                18:00.00   17:54.37  
  4 Hilson, Megan                South Dakota        17:43.97   18:15.13  
  5 Steiger, Michelle            Dordt Colleg        18:00.00   18:19.88  
  6 Hess, Sara                   Northwestern        18:21.00   18:33.86  
  7 Whiteside, Leigh Anne        Black Hills         18:16.00   18:37.55  
  8 Ford, Lydia                  Morningside         18:47.00   18:53.59  
  9 Musilek, Madison             U. of Sioux         18:50.00   19:04.69  
 10 Peterson, Ellie              Dakota Wesle        19:10.00   19:16.03  
 11 Wyffels, Brooke              SDSU                19:20.00   19:18.82  
 12 Bowler, Sarah                Minn. State         19:00.00   19:20.88  
 13 Shepherd, Tabitha            Morningside         18:55.04   19:27.56  
 14 Rasmussen, Courtney          Augustana           19:30.00   19:33.63  
 15 Boote, Katie                 SDSU                19:40.00   19:37.14  
 16 Hovdenes, Brittney           SD Mines            20:00.00   19:39.35  
 17 Smith, Kayla                 South Dakota        19:38.00   19:55.87  
 18 Oakland, Josie               SDSU                19:35.00   19:56.90  
 19 Ackerman, Megan              Minnesota St        19:15.00   19:57.33  
 20 Anundson, Katherine          Minn. State         20:35.00   20:13.88  
 21 Hohl, Kasey                  South Dakota        19:17.00   20:15.29  
 22 Wojack, Alyssa               Minn. State         19:10.00   20:23.50  
 23 Gress, Ali                   South Dakota        19:18.74   20:31.15  
 24 DeLosSantos, Tatiana         Wayne State         20:21.00   20:34.35  
 25 Kayvan, Morgan               South Dakota        20:39.00   20:47.92  
 26 Brammer, Kelly               Minnesota St        19:45.00   20:54.81  
 27 Orlow, Hannah                Dordt Colleg        20:30.00   20:57.05  
 28 Jensen, Becka                Mount Marty         21:40.00   21:08.01  
 29 Dykstra, Leah                Northwestern        20:30.00   21:45.58  
 30 Pick, Alicia                 Mount Marty         21:45.00   21:47.85  
 31 Biermann, Autumn             Mount Marty         21:50.00   21:54.34  
 32 Underwood, Kylie             Northwestern        21:45.00   22:05.14  
 33 Beste, Kiley                 Mount Marty         22:30.00   23:06.79  
 
Event 22  Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kern, John                   Wayne State         14:47.00   15:04.54  
  2 Drealan, Anthony             Dakota State        14:45.00   15:20.29  
  3 Berkness, Devon              Dakota State        14:55.00   15:22.95  
  4 Beesley, Greg                SDSU                14:55.00   15:24.37  
  5 Marquardt, Ethan             South Dakota        14:58.23   15:27.06  
  6 Ehlers, Garret               Morningside         15:11.23   15:28.48  
  7 Kambestad, Marshall          SDSU                14:45.00   15:33.00  
  8 Morgan, Jed                  Black Hills         15:30.00   15:35.04  
  9 Heezen, Chris                Unattached          15:37.00   15:35.93  
 10 Brockmueller, Bobby          U. of Sioux         14:56.00   15:40.10  
 11 Grossenburg, Jeff            South Dakota        15:46.00   15:42.02  
 12 Mettler, Jeffrey             South Dakota        15:15.91   15:42.35  
 13 Evans, Ryan                  Augustana           15:35.00   15:43.26  
 14 Grassmeyer, Justin           Augustana           15:40.00   15:48.12  
 15 Duba, Andrew                 South Dakota        16:00.00   15:53.57  
 16 Beare, Nick                  South Dakota        16:24.00   15:54.99  
 17 Anderson, Brad               SDSU                15:22.30   15:57.99  
 18 Johnson, Bart                Unattached           9:00.00   16:05.52  
 19 Heesch, Matt                 Unattached          15:30.00   16:12.81  
 20 Schmidt, Kyle                SDSU                15:09.00   16:14.12  
 21 Lual, Garang                 Wayne State         16:15.00   16:16.23  
 22 Everett, Thomas              SD Mines            16:30.00   16:16.43  
 23 Tudor, Eric                  Dordt Colleg        15:30.00   16:16.60  
 24 Przybelski, Paul             SDSU                15:30.00   16:20.49  
 25 Ulvested, Seth               Black Hills         16:15.00   16:21.50  
 26 Fiedler, KC                  Black Hills         15:45.00   16:21.79  
 27 Pater, Jordan                Mount Marty         16:15.00   16:23.75  
 28 Black, Dan                   Unattached          15:40.00   16:25.14  
 29 Tracy, Greg                  Wayne State         16:30.00   16:28.44  
 30 Werner, Brian                Unattached          15:40.00   16:33.40  
 31 Baldwin, Jesse               Northwestern        16:20.00   16:36.45  
 32 Thomas, York                 Wayne State         15:45.00   16:36.80  
 33 Postma, Chris                Dordt Colleg        16:20.00   16:55.46  
 34 Kube, Taylor                 Morningside         16:25.45   17:01.29  
 35 Kosgei, Titus                Mount Marty         15:45.00   17:01.87  
 36 Fields, Jared                Dakota Wesle        17:00.00   17:05.00  
 37 Boyd-Raska, Mykl             Briar Cliff         17:45.00   17:08.21  
 38 Elliot, David                Dakota Wesle        17:15.00   17:08.87  
 39 Harto, Brett                 Dordt Colleg        17:15.00   17:18.40  
 40 Barnard, Austin              SD Mines            17:01.15   17:22.80  
 41 Lichter, Andrew              Northwestern        17:40.00   17:33.82  
 42 Pike, Matt                   SD Mines            17:00.00   17:58.79  
 43 Deng, Joseph                 SD Mines            17:45.07   18:11.92  
 44 Cosman, Kevin                Mount Marty         18:10.00   18:31.17  
 45 Belter, Caleb                Jamestown Co        18:30.00   18:41.83  
 46 Schomer, Brett               Martin Luthe                   18:59.30  
 47 Lindquist, Connor            Briar Cliff         18:10.00   19:00.13  
 
Event 23  Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 South Dakota  'A'                                 3:58.00    4:00.19   3 
  2 U. of Sioux Falls  'A'                            3:53.35    4:02.31   3 
  3 Minnesota State Univ  'A'                         3:53.00    4:05.25   3 
  4 Jamestown College  'A'                            3:57.26    4:06.00   3 
  5 Briar Cliff Universi  'A'                         4:03.00    4:06.32   3 
  6 Black Hills State Un  'A'                         4:17.13    4:10.86   1 
  7 South Dakota  'B'                                 4:02.00    4:11.97   3 
  8 Jamestown College  'B'                            4:07.00    4:12.95   2 
  9 Dordt College  'A'                                4:00.00    4:14.67   3 
 10 Northern State Unive  'A'                         4:04.50    4:16.68   2 
 11 Morningside  'A'                                  4:15.90    4:16.92   1 
 12 Dakota State Univers  'A'                         4:12.00    4:19.31   2 
 13 Briar Cliff Universi  'B'                         4:16.00    4:25.53   1 
 14 Dordt College  'B'                                4:12.00    4:26.38   2 
 15 SD Mines  'A'                                     4:25.00    4:27.63   1 
 16 Mount Marty College  'A'                          4:15.00    4:29.20   1 
 17 Minnesota State Univ  'C'                                    4:34.06   1 
 18 Morningside  'B'                                  4:29.23    4:36.82   1 
 19 Morningside  'C'                                  4:36.34    4:51.16   1 
 
Event 24  Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dordt College  'A'                                3:20.00    3:22.49   4 
  2 Northwestern College  'A'                         3:25.00    3:23.43   4 
  3 South Dakota  'A'                                 3:19.90    3:24.01   4 
  4 SD Mines  'A'                                     3:30.00    3:25.45   3 
  5 Morningside  'A'                                  3:25.12    3:25.70   3 
  6 Unattached  'A'                                              3:25.84   4 
  7 Dakota Wesleyan  'A'                              3:25.00    3:26.66   4 
  8 St. Cloud State  'A'                              3:28.50    3:29.25   3 
  9 Dordt College  'B'                                3:30.00    3:29.33   3 
 10 Briar Cliff Universi  'A'                         3:31.00    3:31.45   2 
 11 U. of Sioux Falls  'A'                            3:17.46    3:31.50   4 
 12 Morningside  'B'                                  3:33.55    3:32.96   2 
 13 Dakota State Univers  'A'                         3:30.00    3:33.88   3 
 14 Northwestern College  'B'                         3:32.00    3:36.16   2 
 15 Briar Cliff Universi  'B'                         3:34.00    3:37.28   2 
 16 Black Hills State Un  'A'                         3:42.00    3:38.42   1 
 17 Dordt College  'C'                                3:32.00    3:38.57   2 
 18 South Dakota  'B'                                 3:32.00    3:39.70   2 
 19 Mount Marty College  'A'                          3:30.00    3:40.16   2 
 20 Briar Cliff Universi  'C'                         3:43.00    3:40.50   1 
 21 Dakota State Univers  'B'                         3:38.00    3:45.75   1 
 22 Morningside  'C'                                  3:40.00    3:45.75   1 
 23 Mount Marty College  'B'                          3:50.00    3:55.48   1 
 
Event 25  Women Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Wolter, Kenna                South Dakota          12.10m     11.75m   0.8  38-06.75 
  2 Lange, Ashley                SDSU                  11.86m     11.27m  +0.0  36-11.75 
  3 Vander Zee, Crystal          Dordt Colleg          11.10m     10.89m  +0.0  35-08.75 
  4 Hofstetter, Brianne          Wayne State           11.21m     10.85m   0.8  35-07.25 
  5 Benjamin, Liz                Briar Cliff           10.97m     10.81m  +0.0  35-05.75 
  6 Townley, Kristen             U. of Sioux           11.11m     10.76m  +0.0  35-03.75 
  7 Iverson, Nikki               NDSU                  10.50m     10.76m   0.8  35-03.75 
  8 Elston, Lindsey              U. of Sioux           11.00m     10.69m  +0.0  35-01.00 
  9 Johnson, Ashlea              South Dakota          11.23m     10.57m   0.7  34-08.25 
 10 Ferguson, Katie              South Dakota          10.41m     10.52m   0.1  34-06.25 
 11 Temple, Lillian              SD Mines              10.72m     10.49m   1.3  34-05.00 
 12 Whitney, Andrea              Augustana             10.40m     10.39m  -0.3  34-01.25 
 13 Tollefson, Shelby            Black Hills           10.88m     10.38m   0.2  34-00.75 
 14 Sikkema, Christy             Dordt Colleg          11.10m     10.32m   0.8  33-10.25 
 15 Bennes, Amanda               U. of Sioux           10.38m     10.31m   0.2  33-10.00 
 16 Follet, Paige                Black Hills           10.10m     10.28m   0.3  33-08.75 
 17 Swanson, Morgan              Wayne State           10.59m     10.22m  +0.0  33-06.50 
 18 Vossler, Kirby               Minnesota St          11.07m     10.13m   1.7  33-03.00 
 19 Wacholz, Lindsey             U. of Sioux           10.54m     10.10m   0.4  33-01.75 
 19 Noska, Kirsten               Augustana             10.10m     10.10m  +0.0  33-01.75 
 21 Blum, Sidney                 Wayne State           10.68m     10.06m   0.7  33-00.25 
 22 Troost, Kaitlin              Dordt Colleg          10.60m     10.05m  +0.0  32-11.75 
 23 Maas, Kara                   U. of Sioux           10.42m      9.97m   0.5  32-08.50 
 24 Schuurmans, Cassie           Mount Marty           10.60m      9.90m  +0.0  32-05.75 
 25 Karl, Bridgette              Minn. State           10.05m      9.85m  +0.0  32-03.75 
 26 Ederer, Kathryn              South Dakota          10.40m      9.50m  +0.0  31-02.00 
 27 Banister, Heather            Dakota Wesle                      7.92m   0.7  26-00.00 
 
Event 26  Men Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Jasinski, Ben                SDSU                  15.69m     14.63m   NWI  48-00.00 
  2 Bridgman, Nathan             U. of Sioux           14.59m     14.39m   NWI  47-02.50 
  3 Linder, Cody                 South Dakota          14.53m     13.97m   NWI  45-10.00 
  4 Fossum, Derrik               Dakota Wesle          14.05m     13.79m   NWI  45-03.00 
  5 Timperley, Alex              Wayne State           14.59m     13.57m   NWI  44-06.25 
  6 Pearcill, David              Minn. State           13.97m     13.28m   NWI  43-07.00 
  7 DuMez, Sam                   Dordt Colleg          13.00m     13.21m   0.5  43-04.25 
  8 Meissner, Riley              Black Hills           13.30m     13.18m  -0.8  43-03.00 
  9 Heitman, Tyler               Morningside           14.27m     13.15m   NWI  43-01.75 
 10 Sanderson, Jake              SDSU                  13.63m     13.08m   0.1  42-11.00 
 11 Sebern, Jeff                 South Dakota          13.70m     13.02m  +0.0  42-08.75 
 12 Van Briesen, Mitch           Morningside           14.26m     12.98m   NWI  42-07.00 
 13 Thomas, David                Briar Cliff           13.41m     12.94m  -0.6  42-05.50 
 14 Velgersdyk, Brady            U. of Sioux           13.08m     12.64m  -1.0  41-05.75 
 15 Williams, Jared              Briar Cliff           12.80m     12.54m  +0.0  41-01.75 
 16 Mullins, Zack                Briar Cliff           13.41m     12.51m  -1.3  41-00.50 
 17 Krueger, Tim                 U. of Sioux           12.69m     12.46m  -1.9  40-10.50 
 18 Brotherton, Seth             SD Mines              13.49m     12.45m  -1.0  40-10.25 
 19 Walker, Tyler                Northwestern          13.01m     12.37m  -0.4  40-07.00 
 20 Pfarr, Jarrod                Martin Luthe          12.03m     12.08m  -0.5  39-07.75 
 20 Peterson, Jordy              Dakota State          12.65m     12.08m  +0.0  39-07.75 
 22 Schwery, Adam                Briar Cliff           12.49m     11.50m  -0.3  37-08.75 
 23 Bicknase, Sean               Briar Cliff           11.27m     10.95m  -1.0  35-11.25 
 
Event 27  Women Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Schuch, Michelle             SDSU                  47.57m     46.19m     151-06 
  2 Garner, Brooke               SDSU                  46.19m     45.95m     150-09 
  3 Janovy, Breanna              Black Hills           45.00m     41.94m     137-07 
  4 Paulzine, Amy                SDSU                  39.82m     41.35m     135-08 
  5 Freese, Yvonne               Northern Sta          43.07m     41.25m     135-04 
  6 Kitzman, Rebecca             St. Cloud St          40.00m     40.01m     131-03 
  7 Mack, Jennifer               SDSU                  41.56m     39.77m     130-06 
  8 Fischer, Becca               SDSU                  39.00m     39.16m     128-06 
  9 Assmus, Shelby               SDSU                  39.66m     39.01m     128-00 
 10 Lacey, Krystal               Northern Sta          36.82m     38.36m     125-10 
 11 Hathaway, Audom              Minn. State           38.41m     38.10m     125-00 
 12 Johnson, Kathryn             NDSU                  38.58m     37.78m     123-11 
 13 Zabokrtsky, RaeChael         Morningside           38.01m     36.92m     121-01 
 14 Fehringer, Carly             Wayne State           35.00m     36.65m     120-03 
 15 Sawtelle, Callan             U. of Sioux           37.30m     36.63m     120-02 
 16 Wells, Emily                 Unattached            38.00m     36.41m     119-05 
 17 Lesser, Emily                NDSU                  40.74m     36.19m     118-09 
 18 Ryan, Anna                   Minn. State           33.54m     36.07m     118-04 
 19 Krull, Erica                 South Dakota          36.52m     35.65m     116-11 
 20 Turnbull, Hannah             Minn. State           36.59m     35.60m     116-09 
 21 Wiesler, Stacie              Northern Sta          30.50m     35.50m     116-06 
 22 Milbourn, Cody               Black Hills           39.00m     35.31m     115-10 
 23 Kruse, Rachel                U. of Sioux           36.70m     35.08m     115-01 
 24 Hoff, Kelli                  U. of Sioux           34.20m     34.83m     114-03 
 25 Severson, Kiley              Unattached            39.00m     34.63m     113-07 
 26 Milander, Lachel             Wayne State           35.00m     34.46m     113-01 
 27 DenHerder, Kara              Northwestern          35.90m     34.16m     112-01 
 28 Healy, Bridget               U. of Sioux           37.60m     34.12m     111-11 
 29 Henrich, Jasmine             Minnesota St                     33.64m     110-04 
 30 Anderson, Kim                Northern Sta          31.11m     33.47m     109-10 
 31 Smith, Rachel                Dordt Colleg          36.50m     32.62m     107-00 
 32 Schultz, Heather             Minnesota St          35.47m     32.12m     105-04 
 33 Yaracz, Alaina               Black Hills           37.00m     31.84m     104-05 
 34 Hoffman, Tori                Minnesota St                     31.26m     102-07 
 35 Cottier, Macie               U. of Sioux           30.40m     30.43m      99-10 
 36 Ritter, Ashley               St. Cloud St          33.00m     28.85m      94-08 
 37 Teut, Kelci                  Morningside           33.00m     27.20m      89-03 
 38 Donkersloot, Jenna           U. of Sioux           30.15m     25.88m      84-11 
 39 Dunbar, Jessie               U. of Sioux           25.00m     24.52m      80-05 
 40 Murry, Elizabeth             Martin Luthe          29.00m     24.39m      80-00 
 
Event 28  Men Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Luer, Grant                  Minn. State           51.01m     51.19m     167-11 
  2 Kershaw, Adam                St. Cloud St          51.80m     49.28m     161-08 
  3 Snyder, Cody                 South Dakota          48.14m     47.04m     154-04 
  4 Enyi, Anthony                Minnesota St          44.30m     46.21m     151-07 
  5 Ogden, Logan                 Northwestern          44.59m     45.27m     148-06 
  6 Soholt, Sam                  NDSU                  49.29m     43.15m     141-07 
  7 Jackson, .                   Unattached                       42.36m     139-00 
  8 Ackman, Ryan                 SDSU                  41.26m     42.03m     137-11 
  9 Murra, Kiley                 Northwestern          43.62m     41.90m     137-06 
 10 Reding, Mark                 SD Mines              43.00m     41.58m     136-05 
 11 Henrich, Jackson             Minnesota St                     41.03m     134-07 
 11 Daniels, Josh                U. of Sioux           47.50m     41.03m     134-07 
 13 Hollenkamp, Logan            NDSU                  41.93m     41.00m     134-06 
 14 Freed, Brian                 SD Mines              43.89m     40.90m     134-02 
 15 Reed, Christopher            Minn. State           44.40m     40.70m     133-06 
 16 Evenson, Jon                 Northern Sta          43.80m     40.36m     132-05 
 17 Flores, Miguel               SD Mines              42.89m     40.20m     131-11 
 18 Brill, Everett               SD Mines              42.60m     40.10m     131-07 
 19 Buchholz, Luke               Minnesota St          41.41m     39.75m     130-05 
 20 McInerney, Sam               SDSU                             39.59m     129-11 
 21 Boeckman, Ryan               Briar Cliff           41.14m     39.45m     129-05 
 22 Raivo, Cyrus                 St. Cloud St          43.50m     39.42m     129-04 
 23 Brinkmann, Jake              SDSU                  47.50m     39.40m     129-03 
 24 Elsen, Blake                 NDSU                  43.60m     39.26m     128-10 
 25 Thompson, Jared              Northern Sta          37.77m     38.59m     126-07 
 26 Rosstznecht, Trevor          Dakota State          41.01m     36.81m     120-09 
 27 Huisman, Jordan              Dordt Colleg          30.00m     36.70m     120-05 
 28 Stephens, Denton             South Dakota          45.00m     36.46m     119-07 
 29 Jenson, Ryan                 NDSU                  35.40m     35.79m     117-05 
 30 Rieger, Jeff                 Dakota State          41.01m     34.73m     113-11 
 31 Hummelgard, Justin           Briar Cliff           33.52m     34.39m     112-10 
 32 Premus, Jordan               Northern Sta          36.70m     34.04m     111-08 
 33 Vande Voort, Seth            Dordt Colleg          35.00m     32.78m     107-06 
 34 Gimbel, Ryan                 Dakota State          39.06m     32.65m     107-01 
 35 Davis, Jesse                 Dordt Colleg          36.60m     32.49m     106-07 
 36 Huber, John                  Northern Sta          39.11m     32.46m     106-06 
 37 Pohlmann, Jacob              Augustana             34.00m     31.77m     104-03 
 38 Becker, Michael              Briar Cliff           38.10m     29.93m      98-02 
 39 Van Ravenswaay, Chad         Northwestern          39.00m     29.46m      96-08 
 40 Scepaniak, Adam              St. Cloud St          36.00m     28.43m      93-03 
 41 Austin, Nic                  Morningside           34.00m     24.36m      79-11 
 42 Domer, Danny                 Martin Luthe                     14.65m      48-01 
 
Event 29  Women Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Nygaard, Kara                Minnesota St          34.26m     36.56m     119-11 
  2 Stevens, Elizabeth           Northwestern          36.57m     36.48m     119-08 
  3 Schiernbeck, Crystal         South Dakota          33.72m     34.53m     113-03 
  4 Clarke, Tansha               South Dakota          34.51m     31.79m     104-03 
  5 Swisher, Nicole              Briar Cliff           32.30m     31.30m     102-08 
  6 Grandgenett, Meagan          Augustana             28.00m     28.24m      92-08 
  7 Hitchcock, Mary              Augustana             22.00m     28.20m      92-06 
  8 Teut, Kelci                  Morningside           32.00m     27.06m      88-09 
  9 Maynard, Laura               Morningside           31.00m     25.47m      83-07 
 10 Gray, Kalifornia             Morningside           31.00m     25.40m      83-04 
 
Event 30  Men Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Raivo, Cyrus                 St. Cloud St          54.00m     57.34m     188-01 
  2 McInerney, Sam               SDSU                  56.12m     54.42m     178-06 
  3 Davis, Arran                 SDSU                  57.91m     54.12m     177-07 
  4 Buehler, Dylan               Augustana             58.00m     52.44m     172-00 
  5 Versteeg, Jake               U. of Sioux           54.20m     49.47m     162-04 
  6 Rognlin, Landin              NDSU                  45.00m     48.74m     159-11 
  7 Adam, Austin                 SD Mines              46.81m     48.00m     157-06 
  8 Buchholz, Luke               Minnesota St          49.10m     45.93m     150-08 
  9 Maxwell, Tyler               South Dakota          49.45m     43.89m     144-00 
 10 Pollow, Taylor               Morningside           45.00m     43.85m     143-10 
 11 York, Cody                   Briar Cliff           50.29m     43.75m     143-06 
 12 Murra, Kiley                 Northwestern          44.12m     41.58m     136-05 
 13 Anderson, Justin             Morningside           45.00m     40.86m     134-01 
 14 Hummelgard, Justin           Briar Cliff           33.52m     38.70m     127-00 
 15 Rodriquez, Jescy             Morningside           39.00m     38.69m     126-11 
 16 Symmonds, Wiliam             Northwestern          36.57m     36.24m     118-11 
 17 Aden, Grant                  Morningside           35.00m     35.58m     116-09 
 18 Beard, Ethan                 Briar Cliff           30.48m     35.48m     116-05 
 19 Bodin, Taylor                Northwestern          36.00m     30.90m     101-04 
 20 Wright, Aaron                U. of Sioux           27.00m     26.52m      87-00 
 
Event 31  Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Mosley, Jasmine              South Dakota          14.56m     14.28m   46-10.25 
  2 Boke, Melodi                 Northern Sta          14.09m     13.67m   44-10.25 
  3 Johnson, Kathryn             NDSU                  13.23m     13.26m   43-06.00 
  4 Kitzman, Rebecca             St. Cloud St                     13.20m   43-03.75 
  5 Fehringer, Carly             Wayne State           13.77m     12.97m   42-06.75 
  6 Garner, Brooke               SDSU                  14.50m     12.96m   42-06.25 
  7 Schultz, Heather             Minnesota St          13.07m     12.47m   40-11.00 
  8 Johnson, Lory                Black Hills           13.45m     12.42m   40-09.00 
  9 Fry, Danielle                Northwestern          13.64m     12.30m   40-04.25 
 10 Lesser, Emily                NDSU                  14.12m     12.14m   39-10.00 
 11 Cockerill, Tara              Briar Cliff           13.10m     12.13m   39-09.75 
 12 Bentele, Noel                Augustana             13.00m     12.11m   39-08.75 
 13 Georgas, Christena           South Dakota          12.11m     12.03m   39-05.75 
 14 Milander, Lachel             Wayne State           13.75m     11.82m   38-09.50 
 15 Turnbull, Hannah             Minn. State           12.19m     11.80m   38-08.75 
 16 Schuch, Michelle             SDSU                  10.79m     11.77m   38-07.50 
 17 Hook, Kali                   Northern Sta          12.02m     11.70m   38-04.75 
 18 Milbourn, Cody               Black Hills           13.45m     11.62m   38-01.50 
 19 Assmus, Shelby               SDSU                  13.71m     11.61m   38-01.25 
 20 Youngstrom, Darci            South Dakota          11.89m     11.56m   37-11.25 
 21 Yaracz, Alaina               Black Hills           13.45m     11.55m   37-10.75 
 22 Krull, Erica                 South Dakota          12.20m     11.53m   37-10.00 
 23 Cottier, Macie               U. of Sioux           12.25m     11.51m   37-09.25 
 24 Wiesler, Stacie              Northern Sta          11.49m     11.24m   36-10.50 
 25 Severson, Kiley              Unattached            12.00m     11.19m   36-08.50 
 25 Sawtelle, Callan             U. of Sioux           12.47m     11.19m   36-08.50 
 27 Masching, Mackenzie          Wayne State           11.30m     11.16m   36-07.50 
 28 Mack, Jennifer               SDSU                  12.48m     11.12m   36-05.75 
 29 Rus, Samantha                Mount Marty           12.00m     11.06m   36-03.50 
 30 Wieseler, Sarah              Briar Cliff           12.19m     10.77m   35-04.00 
 31 Healy, Bridget               U. of Sioux           11.50m     10.66m   34-11.75 
 32 Ritter, Ashley               St. Cloud St          11.00m     10.40m   34-01.50 
 33 Beacom, Courtney             Mount Marty           10.80m     10.32m   33-10.25 
 34 Donkersloot, Jenna           U. of Sioux           11.35m     10.26m   33-08.00 
 35 Smith, Rachel                Dordt Colleg          11.00m     10.23m   33-06.75 
 36 Hoff, Kelli                  U. of Sioux           11.33m     10.22m   33-06.50 
 37 Freese, Yvonne               Northern Sta          11.84m     10.12m   33-02.50 
 37 Paulzine, Amy                SDSU                  10.57m     10.12m   33-02.50 
 39 Zabokrtsky, RaeChael         Morningside           10.66m      9.87m   32-04.75 
 40 Meyers, Alyssa               Martin Luthe          10.56m      9.81m   32-02.25 
 40 Hoffman, Tori                Minnesota St          10.33m      9.81m   32-02.25 
 42 Dunbar, Jessie               U. of Sioux           10.90m      9.62m   31-06.75 
 43 Loersch, Elizabeth           Martin Luthe          10.35m      9.55m   31-04.00 
 44 Wiederhold, Kelby            U. of Sioux            9.66m      9.08m   29-09.50 
 45 Murry, Elizabeth             Martin Luthe           9.03m      8.81m   28-11.00 
 46 Holz, Emily                  Dordt Colleg           8.30m      8.65m   28-04.50 
 47 Vondrak, Victoria            Morningside            9.05m      8.00m   26-03.00 
 
Event 32  Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Enyi, Anthony                Minnesota St          16.94m     17.16m   56-03.75 
  2 Reed, Christopher            Minn. State           16.91m     16.36m   53-08.25 
  3 Burns, Sean                  SDSU                  16.26m     15.68m   51-05.50 
  4 Snyder, Cody                 South Dakota          14.59m     15.66m   51-04.50 
  5 Jung, Aaron                  Augustana             16.33m     15.36m   50-04.75 
  6 DeJong, Todd                 Unattached            16.50m     15.12m   49-07.25 
  7 Ogden, Logan                 Northwestern          14.76m     14.52m   47-07.75 
  8 Murra, Kiley                 Northwestern          15.64m     14.45m   47-05.00 
  9 Orgon, Casey                 NDSU                  15.69m     14.36m   47-01.50 
 10 Reding, Mark                 SD Mines              16.03m     14.27m   46-10.00 
 11 Lundgren, Paul               Northwestern          15.24m     14.25m   46-09.00 
 12 Kershaw, Adam                St. Cloud St          16.45m     14.20m   46-07.25 
 13 McInerney, Sam               SDSU                  13.62m     13.55m   44-05.50 
 14 Brewster, Brock              South Dakota          13.69m     13.52m   44-04.25 
 15 Thompson, Jared              Northern Sta          14.18m     13.47m   44-02.50 
 16 Henrich, Jackson             Minnesota St          14.45m     13.35m   43-09.75 
 17 Brinkmann, Jake              SDSU                  14.82m     12.96m   42-06.25 
 18 Jones, Eric                  Briar Cliff           14.32m     12.76m   41-10.50 
 19 Premus, Jordan               Northern Sta          13.79m     12.40m   40-08.25 
 20 Whidby, Shane                Dakota State          13.70m     12.28m   40-03.50 
 21 Huisman, Jordan              Dordt Colleg          13.00m     12.23m   40-01.50 
 22 Ackman, Ryan                 SDSU                  13.28m     12.18m   39-11.50 
 23 Stephens, Denton             South Dakota          13.81m     12.14m   39-10.00 
 24 Freed, Brian                 SD Mines              13.70m     12.10m   39-08.50 
 25 Flores, Miguel               SD Mines              12.23m     12.02m   39-05.25 
 26 Chambers, Jacob              Morningside           13.71m     11.98m   39-03.75 
 27 Davis, Jesse                 Dordt Colleg          10.50m     11.92m   39-01.25 
 28 Van Ravenswaay, Chad         Northwestern          13.20m     11.88m   38-11.75 
 29 Loescher, Andrew             Martin Luthe          13.32m     11.87m   38-11.50 
 30 Loescher, Philip             Martin Luthe          11.75m     11.86m   38-11.00 
 31 Gimbel, Ryan                 Dakota State          12.01m     11.70m   38-04.75 
 32 Laveranz, Landon             U. of Sioux           12.70m     11.37m   37-03.75 
 33 Dougherty, Andy              Morningside           11.75m     11.27m   36-11.75 
 -- Prostrollo, Peter            Mount Marty           10.70m         ND            
 -- Marsh, Michael               Martin Luthe          10.12m         ND            
 
Event 33  Women Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Baxter, Aubrey               Unattached            63.30m     60.75m     199-04 
  2 Garner, Brooke               SDSU                  45.90m     53.34m     175-00 
  3 Mack, Jennifer               SDSU                  53.77m     51.70m     169-07 
  4 Milbourn, Cody               Black Hills           52.00m     50.42m     165-05 
  5 Bentele, Noel                Augustana             54.00m     49.85m     163-06 
  6 Mosley, Jasmine              South Dakota          47.83m     48.76m     160-00 
  7 Schuch, Michelle             SDSU                  55.05m     47.46m     155-08 
  8 Lesser, Emily                NDSU                  43.55m     47.40m     155-06 
  9 Kitzman, Rebecca             St. Cloud St          44.00m     46.43m     152-04 
 10 Milander, Lachel             Wayne State           45.00m     45.90m     150-07 
 11 Youngstrom, Darci            South Dakota          41.84m     44.66m     146-06 
 12 DenHerder, Kara              Northwestern          45.72m     44.36m     145-06 
 13 Fehringer, Carly             Wayne State           40.00m     43.25m     141-11 
 14 Johnson, Lory                Black Hills           44.00m     43.20m     141-09 
 15 Wells, Emily                 Unattached            40.00m     42.20m     138-05 
 16 Fry, Danielle                Northwestern          41.12m     41.70m     136-10 
 17 Buskirk, Casey               Wayne State           45.00m     41.15m     135-00 
 18 Fischer, Becca               SDSU                  41.00m     39.51m     129-07 
 19 Johnson, Kathryn             NDSU                  44.49m     39.25m     128-09 
 20 Krull, Erica                 South Dakota          41.01m     39.00m     127-11 
 21 Yaracz, Alaina               Black Hills           43.00m     37.37m     122-07 
 22 Ritter, Ashley               St. Cloud St          39.00m     37.16m     121-11 
 23 Georgas, Christena           South Dakota          34.62m     36.93m     121-02 
 24 Stier, Mallory               Minnesota St          42.50m     36.87m     120-11 
 25 Masching, Mackenzie          Wayne State           40.00m     35.15m     115-04 
 26 Assmus, Shelby               SDSU                             34.99m     114-09 
 27 Schultz, Heather             Minnesota St          39.20m     34.15m     112-00 
 28 Maynard, Laura               Morningside           35.00m     33.95m     111-05 
 29 Zabokrtsky, RaeChael         Morningside           35.00m     33.33m     109-04 
 30 Healy, Bridget               U. of Sioux           35.10m     32.15m     105-06 
 31 Velk, Kim                    Mount Marty           25.00m     30.50m     100-01 
 32 Severson, Kiley              Unattached            37.00m     29.77m      97-08 
 33 Paulzine, Amy                SDSU                             28.80m      94-06 
 
Event 34  Men Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Heil, Christopher            Minnesota St          56.03m     59.50m     195-02 
  2 Enyi, Anthony                Minnesota St          58.88m     59.08m     193-10 
  3 Bunchek, Ross                Wayne State           57.07m     58.80m     192-11 
  4 Burns, Sean                  SDSU                  57.55m     55.29m     181-05 
  5 Hollenkamp, Logan            NDSU                  56.34m     55.13m     180-10 
  6 Nicholas, Cole               Black Hills           48.55m     52.71m     172-11 
  7 Orgon, Casey                 NDSU                             51.86m     170-02 
  8 Soholt, Sam                  NDSU                  54.22m     51.53m     169-01 
  9 Brinkmann, Jake              SDSU                  49.42m     50.53m     165-09 
 10 Kershaw, Adam                St. Cloud St          55.00m     49.00m     160-09 
 11 Ackman, Ryan                 SDSU                  49.12m     47.07m     154-05 
 12 Brill, Everett               SD Mines              48.08m     47.02m     154-03 
 13 Elsen, Blake                 NDSU                  47.91m     46.50m     152-07 
 14 McInerney, Sam               SDSU                  51.00m     46.13m     151-04 
 15 Freed, Brian                 SD Mines              43.44m     45.57m     149-06 
 16 Chambers, Jacob              Morningside           44.00m     45.53m     149-04 
 17 Raivo, Cyrus                 St. Cloud St          48.50m     45.49m     149-03 
 18 Stephens, Denton             South Dakota          43.13m     44.36m     145-06 
 19 Versteeg, Jake               U. of Sioux           45.60m     44.27m     145-03 
 20 Brewster, Brock              South Dakota          45.70m     44.24m     145-02 
 21 Holstein, Jeff               Dakota Wesle          39.62m     39.90m     130-11 
 22 Alquist, Jim                 NDSU                  39.11m     38.85m     127-05 
 23 York, Cody                   Briar Cliff           39.62m     37.00m     121-05 
 24 Henrich, Jackson             Minnesota St                     36.76m     120-07 
 25 Austin, Nic                  Morningside           32.05m     36.72m     120-06 
 26 Gimbel, Ryan                 Dakota State          32.00m     35.60m     116-09 
 27 Flores, Miguel               SD Mines              36.80m     34.59m     113-06 
 28 Whidby, Shane                Dakota State          27.40m     30.20m      99-01 
 29 Rosstznecht, Trevor          Dakota State          32.00m     28.46m      93-04 
 30 Lonneman, Aaron              Morningside           32.00m     25.81m      84-08 
 
Event 35  Women Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Johnson, Ashlea              South Dakota           5.57m      5.44m  -1.8  17-10.25 
  2 Wubben, Brianna              Dordt Colleg           5.35m      5.43m  -0.9  17-09.75 
  3 Wolter, Kenna                South Dakota           5.59m      5.42m  -0.9  17-09.50 
  4 Schiernbeck, Crystal         South Dakota           5.51m      5.31m  -0.1  17-05.25 
  5 Elston, Lindsey              U. of Sioux            5.36m      5.17m  -1.3  16-11.50 
  6 Schmidt, Becky               St. Cloud St           5.44m      5.15m  -0.1  16-10.75 
  7 Everson, Colleen             Augustana              5.50m      5.14m  -0.8  16-10.50 
  8 Roberts, Christina           South Dakota           5.37m      5.07m  -0.5  16-07.75 
  9 Clarke, Tansha               South Dakota           5.39m      4.97m  -0.6  16-03.75 
 10 Townley, Kristen             U. of Sioux            5.03m      4.96m  -0.2  16-03.25 
 11 Tonner, Katie                Augustana              5.22m      4.95m  -0.3  16-03.00 
 12 Small, MacKenzie             Northwestern           5.03m      4.91m  -1.8  16-01.50 
 12 Blum, Sidney                 Wayne State            5.21m      4.91m  -1.4  16-01.50 
 12 Josephsen, Nicole            U. of Sioux            5.13m      4.91m  -0.2  16-01.50 
 15 Swanson, Morgan              Wayne State            5.03m      4.89m  -0.7  16-00.50 
 16 Grandgenett, Meagan          Augustana              5.22m      4.88m  -0.7  16-00.25 
 17 Bennes, Amanda               U. of Sioux            5.21m      4.85m  -1.6  15-11.00 
 17 Maas, Kara                   U. of Sioux            4.90m      4.85m  -0.6  15-11.00 
 19 Fuhrmann, Ehrin              Black Hills            5.32m      4.83m  -0.7  15-10.25 
 20 Troost, Kaitlin              Dordt Colleg           5.15m      4.82m  -0.4  15-09.75 
 21 Munger, Natalie              Dakota Wesle           5.02m      4.80m  -0.4  15-09.00 
 22 Vander Zee, Crystal          Dordt Colleg           5.20m      4.79m  -0.9  15-08.75 
 23 Moerman, Lindsey             Dordt Colleg           5.00m      4.78m  -0.3  15-08.25 
 24 Hofstetter, Brianne          Wayne State            5.29m      4.76m  -0.4  15-07.50 
 25 Ferguson, Katie              South Dakota           4.66m      4.71m  -0.1  15-05.50 
 26 Vondrak, Victoria            Morningside            4.47m      4.70m  -0.1  15-05.00 
 26 Westerdahl, Lauren           Augustana              5.00m      4.70m  -0.9  15-05.00 
 28 Sikkema, Christy             Dordt Colleg           5.15m      4.64m  -0.6  15-02.75 
 28 Wulff, Amy                   Minnesota St                      4.64m  -0.1  15-02.75 
 30 Moyer, Dani                  U. of Sioux            5.26m      4.51m  -0.9  14-09.75 
 30 Haneline, Anna               SD Mines               4.55m      4.51m  -0.5  14-09.75 
 32 Stevens, Elizabeth           Northwestern           4.72m      4.50m  -0.2  14-09.25 
 33 Schmaltz, Wendy              Dakota Wesle           4.78m      4.44m  -0.3  14-07.00 
 34 Ederer, Kathryn              South Dakota           4.65m      4.41m  -0.2  14-05.75 
 35 Schuurmans, Cassie           Mount Marty            4.70m      4.31m  -1.1  14-01.75 
 36 Wiederhold, Kelby            U. of Sioux            4.53m      4.15m  -0.4  13-07.50 
 
Event 36  Men Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Johnson, Ethan               U. of Sioux            6.89m      6.53m   0.3  21-05.25 
  2 Khieu, Randy                 Unattached             7.09m      6.49m   0.6  21-03.50 
  3 Harshman, Bryce              Briar Cliff            6.70m      6.47m  +0.0  21-02.75 
  4 Berg, Stacey                 Dakota State           6.60m      6.42m   1.2  21-00.75 
  5 Jenson, Ryan                 NDSU                   6.67m      6.36m  +0.0  20-10.50 
  6 Johnson, Mark                Northwestern           6.65m      6.35m   0.8  20-10.00 
  7 Van Briesen, Mitch           Morningside            6.50m      6.34m   0.9  20-09.75 
  8 Keane, Sean                  South Dakota           6.78m      6.32m  +0.0  20-09.00 
  9 Linder, Cody                 South Dakota           6.75m      6.27m  -0.1  20-07.00 
 10 Amoako, Patrick              St. Cloud St           6.50m      6.22m   0.4  20-05.00 
 11 Gengler, Tyler               Mount Marty            5.30m      6.20m  +0.0  20-04.25 
 12 Rien, Phil                   Unattached                        6.16m   0.3  20-02.50 
 12 Walker, Tyler                Northwestern           6.28m      6.16m   0.7  20-02.50 
 14 Thomas, David                Briar Cliff            6.40m      6.11m   0.7  20-00.50 
 15 Rien, Tyler                  Unattached                        6.08m   0.1  19-11.50 
 16 Kunz, Jarek                  St. Cloud St           6.50m      5.96m   0.4  19-06.75 
 17 Carmody, Phillip             Dakota State           6.15m      5.95m   1.2  19-06.25 
 18 Pfarr, Jarrod                Martin Luthe           5.77m      5.94m  +0.0  19-06.00 
 19 Obilade, Oludayo             Minn. State            6.70m      5.91m  +0.0  19-04.75 
 20 Bodin, Taylor                Northwestern           5.91m      5.90m   0.1  19-04.25 
 21 Buchholz, Luke               Minnesota St           6.71m      5.87m  +0.0  19-03.25 
 21 Kohler, Dan                  U. of Sioux            6.20m      5.87m  +0.0  19-03.25 
 23 Williams, Jared              Briar Cliff            6.30m      5.79m   0.5  19-00.00 
 24 Schwery, Adam                Briar Cliff            5.99m      5.72m  +0.0  18-09.25 
 25 Peterson, Lucas              Northwestern           6.21m      5.67m  +0.0  18-07.25 
 26 Merkwan, Thomas              Dakota Wesle           5.94m      5.57m  +0.0  18-03.25 
 27 Peterson, Jordy              Dakota State           6.00m      5.53m   0.2  18-01.75 
 28 Filer, Thomas                Augustana              6.10m      5.38m   0.1  17-08.00 
 29 Frey, Brandon                Mount Marty            5.50m      5.11m  +0.0  16-09.25 
 30 Schultz, Nate                Dakota State           5.70m      5.00m  +0.0  16-05.00 
 
Event 37  Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Gross, Brigitte              U. of Sioux            4.15m      3.88m   12-08.75 
  2 Stelten, Lauren              Minn. State            4.13m      3.73m   12-02.75 
  2 Buell, Bethany               South Dakota           4.15m      3.73m   12-02.75 
  4 Killough, Kristin            U. of Sioux            3.81m      3.58m   11-09.00 
  5 Meyer, Megan                 South Dakota           3.40m      3.43m   11-03.00 
  6 Koch, Samantha               U. of Sioux            3.55m      3.43m   11-03.00 
  7 Bowers, Aubrie               Minn. State            3.55m      3.28m   10-09.00 
  8 Bloom, Hollie                Augustana              3.51m      3.28m   10-09.00 
  9 Ronke, Peggy                 NDSU                   3.50m      3.13m   10-03.25 
 10 Olson, Jana                  Northwestern           3.20m      3.13m   10-03.25 
 11 Whisonant, Betsey            South Dakota           3.50m      3.13m   10-03.25 
 12 Garrison, Samantha           Wayne State            2.91m      2.98m    9-09.25 
 12 Flandrick, Christina         St. Cloud St           3.20m      2.98m    9-09.25 
 12 Brooks, Jacklyn              Northwestern           3.15m      2.98m    9-09.25 
 -- Chopp, Laura                 Minn. State            2.90m         NH            
 -- Johnson, Carmen              St. Cloud St           3.20m         NH            
 -- Koch, Lisa                   Black Hills            3.75m         NH            
 -- Breuer, Katie                Mount Marty            3.48m         NH            
 -- Stocker, Lisa                Minn. State            3.36m         NH            
 -- Pflipsen, Chelsey            U. of Sioux            3.42m         NH            
 -- Schuneman, Laura             Minn. State            3.40m         NH            
 -- Friesen, Kayla               U. of Sioux            4.00m         NH            
 -- Jacobs, Michelle             U. of Sioux            3.40m         NH            
 -- Ronke, Kaylyn                Minnesota St           3.36m         NH            
 -- Stack, Gerae                 St. Cloud St           3.20m         NH            
 -- DeJong, Kim                  Northwestern           2.90m         NH            
 -- Burton, Katie                Northwestern           3.15m         NH            
 
Event 38  Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Owens, Tane                  South Dakota           4.75m      4.80m   15-09.00 
  2 Ellsworth, Andrew            U. of Sioux            4.90m      4.61m   15-01.50 
  3 Jelden, Kolten               SD Mines               4.60m      4.61m   15-01.50 
  3 Schenavar, Brian             U. of Sioux            5.10m      4.61m   15-01.50 
  5 Bennett, Keith               NDSU                   4.60m      4.61m   15-01.50 
  6 Coffee, Caleb                U. of Sioux                       4.46m   14-07.50 
  7 Aurich, Chad                 Unattached                        4.46m   14-07.50 
  8 Cammack, Calvin              Unattached             4.75m      4.46m   14-07.50 
  9 Braley, Bryan                South Dakota           4.57m      4.31m   14-01.75 
 10 Liberty, Alex                Dakota Wesle                      4.16m   13-07.75 
 10 Nellis, Nick                 St. Cloud St           4.30m      4.16m   13-07.75 
 10 Filsinger, Daniel            Mount Marty            4.20m      4.16m   13-07.75 
 10 Gorder, Jeremy               U. of Sioux            4.15m      4.16m   13-07.75 
 10 Mills, Jeff                  Wayne State            4.62m      4.16m   13-07.75 
 15 Willard, Tanner              South Dakota           4.40m      4.01m   13-01.75 
 15 Francis, Kyle                NDSU                   4.50m      4.01m   13-01.75 
 15 Pohlmann, Jacob              Augustana              4.11m      4.01m   13-01.75 
 18 Mathe, Lucas                 St. Cloud St           4.00m      3.86m   12-08.00 
 18 Charbonneau, Stuart          South Dakota           4.52m      3.86m   12-08.00 
 -- Schaefer, Ryan               SDSU                   4.20m         NH            
 -- Yenser, Nick                 Minn. State            4.90m         NH            
 -- Masloski, Matt               Minn. State            4.90m         NH            
 -- Liebenow, Jason              Martin Luthe           3.83m         NH            
 -- Menzie, Robert               U. of Sioux            3.66m         NH            
 -- Metheny, Ethan               SD Mines               3.70m         NH            
 -- Brinkerhoff, Joshua          Dordt Colleg           4.40m         NH            
 -- Ostby, Dillon                Dakota Wesle                         NH            
 -- Brenny, William              St. Cloud St           4.40m         NH            
 -- Peck, Chad                   Minnesota St           3.81m         NH            
 
Event 39  Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Huseman, Matt                Northwestern         6-08.75    6-07.00      2.00m 
  2 Barnes, Ryan                 Minnesota St         6-08.75    6-05.00      1.95m 
  2 Dennis, Austin               Unattached           6-08.75    6-05.00      1.95m 
  2 Bauder, .                    Unattached                      6-05.00      1.95m 
  2 Pagels, Clay                 Briar Cliff          6-06.00    6-05.00      1.95m 
  6 Liberty, Alex                Dakota Wesle                    6-03.00      1.90m 
  6 Lopour, Trevor               Mount Marty          6-06.75    6-03.00      1.90m 
  6 Sugden, Corey                Augustana            6-06.00    6-03.00      1.90m 
  6 McColley, Dusty              St. Cloud St         6-08.75    6-03.00      1.90m 
  6 Mikkelsen, Adam              South Dakota         6-05.00    6-03.00      1.90m 
 11 Bailey, Craig                Dakota State         5-08.75    6-01.00      1.85m 
 11 Repasky, Phillip             Black Hills          6-06.75    6-01.00      1.85m 
 11 Mineart, Mark                Northwestern         6-04.75    6-01.00      1.85m 
 11 Rife, Curtis                 Morningside          6-07.00    6-01.00      1.85m 
 11 Bendix, Michael              Minnesota St         6-08.00    6-01.00      1.85m 
 11 Heidema, Kyle                Dordt Colleg         6-00.75    6-01.00      1.85m 
 17 Rien, Phil                   Unattached                      5-11.00      1.80m 
 -- Rudd, Keyvan                 Minn. State          6-10.75         NH            
 -- Waliczek, Edward             SD Mines             6-00.75         NH            
 -- Reinders, Bryce              Briar Cliff          5-09.75         NH            
 -- Metheny, Ethan               SD Mines             5-07.00         NH            
 -- Chapman, Kyle                Black Hills          6-06.75         NH            
 -- Jasinski, Ben                SDSU                 7-00.50         NH            
 -- DuMez, Sam                   Dordt Colleg         6-02.75         NH            
 -- Schultz, Nate                Dakota State         5-07.75         NH            
 -- Waldschmidt, Mark            Martin Luthe         5-11.50         NH            
 -- Zilverberg, Matt             U. of Sioux          6-00.00         NH            
 -- Pinkelman, Chad              South Dakota         6-04.75         NH            
 -- Sebern, Jeff                 South Dakota         6-04.00         NH            
 -- Myers, Riley                 St. Cloud St         6-00.75         NH            
 -- Braaten, David               St. Cloud St         6-00.75         NH            
 
Event 40  Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Whitney, Andrea              Augustana            5-06.00    5-07.00      1.70m 
  2 Guse, Katie                  Augustana            5-06.00    5-07.00      1.70m 
  3 Wubben, Brianna              Dordt Colleg         5-04.50    5-05.00      1.65m 
  4 Rowe, Danielle               Dakota State         5-05.00    5-01.00      1.54m 
  4 Pepin, Karissa               Augustana            5-01.00    5-01.00      1.54m 
  6 Miller, Moriah               Minn. State          5-01.75    5-01.00      1.54m 
  6 Karl, Bridgette              Minn. State          4-11.75    5-01.00      1.54m 
  8 Elston, Lindsey              U. of Sioux          4-11.75    5-01.00      1.54m 
  9 Jonas, Ashley                Minnesota St         5-04.50    5-01.00      1.54m 
  9 Lane, Madi                   SD Mines             5-01.00    5-01.00      1.54m 
 11 Kapsner, Kayla               Minnesota St         5-05.75    5-01.00      1.54m 
 11 Austin, Kaeli                Morningside          5-02.25    5-01.00      1.54m 
 13 Casey, Catlin                Morningside          5-02.25    4-11.00      1.49m 
 13 Josephsen, Nicole            U. of Sioux          4-11.75    4-11.00      1.49m 
 13 Schaaf, Kristy               Briar Cliff          5-01.75    4-11.00      1.49m 
 13 Winne, April                 Mount Marty          5-03.00    4-11.00      1.49m 
 13 Uher, Stephanie              Dakota State         5-03.00    4-11.00      1.49m 
 13 Bennes, Amanda               U. of Sioux          5-01.25    4-11.00      1.49m 
 13 Nygaard, Kara                Minnesota St         5-01.00    4-11.00      1.49m 
 -- Vondrak, Victoria            Morningside          5-02.25         NH            
 -- Goehring, Sarah              Black Hills          4-10.50         NH            
 -- Kelly, Erin                  Martin Luthe         4-11.75         NH            
 -- Follet, Paige                Black Hills          4-10.50         NH            
 -- Dederick, Savanah            Black Hills          4-10.50         NH