CSB Invitational

Collegeville, MN

March 27, 2010

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.



100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

100 Meter Hurdles 1 Heather Miller, St. Cloud St. 14.82 H4 2 Angela Walhovd, St. Cloud St. 16.55 H4 3 Tara Ray, Concordia-Moorhead 16.70 H4 4 Rebecca Lee, Minnesota-Duluth 16.74 H4 5 Alexa Kleingartner, Concordia-Moorhead 16.89 H4 6 Sarah Schmitt, St Benedict 17.22 H3 7 Amanda Sunnarborg, Minnesota-Duluth 17.37 H3 8 Catie Bettendorf, Minnesota-Duluth 17.49 H4 9 Kaari Jensen, Concordia-Moorhead 17.55 H3 10 Caroline Haik, St Benedict 17.70 H3 11 Emily Swenson, St Benedict 18.10 H2 12 Michelle Brunik, St Benedict 18.32 H2 13 Emily Seller, Concordia-Moorhead 18.39 H4 14 Macey Bentley, Concordia-Moorhead 18.57 H3 15 Steph Kortan, St Benedict 18.61 H1 16 Rachel Harder, Minnesota-Morris 18.74 H2 17 Melissa Johnson, Minnesota-Morris 19.04 H2 18 Rachel Hein, Martin Luther 19.49 H1 19 Gina Ebnet, Minnesota-Duluth 19.60 H3 20 Brietta Clementson, Minnesota-Duluth 19.68 H1 21 Alex Baillie, Minnesota-Duluth 19.94 H2 22 Amy Hasbargen, Wis -Superior 20.19 H1 23 Mary Saviano, North Central(Minn ) 21.71 H1
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

200 Meter 1 Heather Miller, St. Cloud St. 25.77 H6 2 Megan Croatt, Minnesota-Morris 26.12 H6 3 Jillian Daleiden, St Benedict 26.69 H5 4 Diane Beckius, St Benedict 26.87 H6 5 Allison Eckrich, St Benedict 27.04 H5 6 Danielle Luhmann, St. Cloud St. 27.09 H6 7 Tasha Harr, St Benedict 27.19 H6 8 Laura Bock, Minnesota-Duluth 27.42 H6 9 Erin Sand, St Benedict 27.43 H5 10 Alyssa Hester, Northwestern(Minn ) 27.51 H5 11 Kirsten Bjork, Minnesota-Duluth 27.69 H6 12 Amanda Eggebrecht, St. Cloud St. 27.71 H5 13 Danielle Busch, St Benedict 27.78 H5 14 Sara Parsons, Concordia-Moorhead 27.91 H4 15 Megan Quistorff, St. Cloud St. 27.99 H5 16 Rachel Plaetz, Minnesota-Morris 28.17 H3 17 Breanna Adams, Minnesota-Morris 28.18 H4 18 Taylor Kosey, Minnesota-Duluth 28.31 H4 19 Ne'angela Scott, St. Cloud St. 28.43 H5 20 Nacole Kiss, Concordia-St Paul 28.44 H3 21 Kari Ludwig, Concordia-Moorhead 28.46 H2 22 Brittany Dohmen, Concordia-St Paul 28.51 H4 23 Rachel Harder, Minnesota-Morris 28.80 H2 24 Jennifer Griffin, Minnesota-Duluth 28.90 H3 25 Adrianna Suttle, Concordia-St Paul 29.15 H4 26 Kathryn Dewitt, Northwestern(Minn ) 29.19 H1 27 Emily Henslen, Northwestern(Minn ) 29.24 H1 28 Rachel Vrudny, Concordia-St Paul 29.42 H3 29 Laura Farnam, Concordia-Moorhead 29.61 H4 30 Hayley Reed, Concordia-St Paul 29.91 H2 31 Kaitlyn Boily, Concordia-Moorhead 30.17 H2 32 Jen Draeger, Martin Luther 30.61 H1 33 Emily Swenson, St Benedict 30.62 H3 34 Hannah Prososki, St Benedict 31.28 H2 35 Renee Jensen, North Central(Minn ) 32.15 H2 36 Sarah Johnson, Concordia-Moorhead 32.20 H2 37 Brandi Hudson, North Central(Minn ) 32.27 H2 38 Melissa Johnson, Minnesota-Morris 32.51 H1 39 Mary Saviano, North Central(Minn ) 33.94 H1 40 Sara Ellingsworth, North Central(Minn ) 34.19 H1
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

400 Meter 1 Lexi Williams, Minnesota-Duluth 60.63 H3 2 Rachel Plaetz, Minnesota-Morris 61.18 H3 3 Kirsten Bjork, Minnesota-Duluth 61.63 H3 4 Ruth Ranum, Concordia-Moorhead 62.97 H3 5 Emilie Lecheler, Northwestern(Minn ) 63.03 H3 6 Chelsea Hanson, Minnesota-Duluth 63.08 H3 7 Chelsey Tyllia, Minnesota-Duluth 63.37 H3 8 Alyssa Breu, Wis -Superior 65.13 H3 9 Jen Draeger, Martin Luther 66.84 H1 10 Kristiana Sather, Concordia-Moorhead 67.04 H2 11 Kaitlyn Boily, Concordia-Moorhead 68.11 H1 12 Megan Dormedy, Wis -Superior 69.19 H2 13 Sarah Humphrey, Minnesota-Duluth 69.69 H1 14 Hannah Prososki, St Benedict 73.54 H2 15 Becca Armstrong, North Central(Minn ) 77.89 H1
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

400 Meter Hurdles 1 Tara Ray, Concordia-Moorhead 68.17 H3 2 Megan Hoffman, Concordia-Moorhead 69.32 H2 3 Catie Bettendorf, Minnesota-Duluth 69.42 H3 4 Amanda Sunnarborg, Minnesota-Duluth 70.52 H3 5 Chey Reglin, St Benedict 70.89 H2 6 Kaari Jensen, Concordia-Moorhead 71.20 H3 7 Caroline Haik, St Benedict 71.89 H3 8 Rebecca Lee, Minnesota-Duluth 71.91 H3 9 Steph Kortan, St Benedict 71.94 H3 10 Cassey Hoffmann, Wis -Superior 72.06 H3 11 Michelle Brunik, St Benedict 72.95 H2 12 Brietta Clementson, Minnesota-Duluth 76.09 H1 13 Emma Ranum, Concordia-Moorhead 76.66 H2 14 Darla Stevens, Minnesota-Morris 80.76 H1 15 Amanda Bertrand, Concordia-Moorhead 81.01 H1 16 Amy Hasbargen, Wis -Superior 83.38 H1
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

800 Meter 1 Brittney Moffatt, St. Cloud St. 2:23.69 H2 2 Kristin Slette, Concordia-Moorhead 2:25.74 H2 3 Megan Smith, St Benedict 2:26.53 H2 4 Megan Fulton, Concordia-St Paul 2:26.89 H2 5 Andrea Neugebauer, St. Cloud St. 2:28.08 H2 6 Catherine Mead, North Central(Minn ) 2:28.16 H2 7 Kirsti Klaverkamp, St Benedict 2:29.06 H2 8 Maggie Demulling, Minnesota-Duluth 2:30.16 H2 9 Michelle Eberhard, St Benedict 2:30.33 H2 10 Kelly Donahue, St Benedict 2:30.70 H2 11 Amanda Joy Tilstra, Northwestern(Minn ) 2:32.17 H2 12 Carrie Lang, Minnesota-Duluth 2:32.23 H1 13 Gemma Miltich, Minnesota-Morris 2:37.27 H1 14 Sydney Johnston, Minnesota-Duluth 2:39.49 H1 15 Melissa Kloek, Minnesota-Morris 2:42.38 H1 16 Emily Marggraf, Martin Luther 2:45.48 H1 17 Alyssa Clounch, Northwestern(Minn ) 2:52.29 H1 18 Mary-Michael Vance, Concordia-Moorhead 2:55.82 H1 19 Becca Armstrong, North Central (Minn ) 2:58.43 H1 20 Lauren Poole, North Central(Minn ) 3:04.85 H1 21 Brittney Kolstad, Concordia-Moorhead 3:06.00 H1
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

1500 Meter 1 Anna Williams, St Benedict 4:56.29 H2 2 Rachel Hanzal, Minnesota-Duluth 4:58.89 H2 3 Catherine Mead, North Central(Minn ) 5:02.31 H1 4 Jodi DeGrote, Minnesota-Duluth 5:06.39 H2 5 Samantha Smith, Minnesota-Duluth 5:06.94 H2 6 Carrie Lang, Minnesota-Duluth 5:14.38 H1 7 Jackie Rich, St. Cloud St. 5:14.56 H2 8 Michelle Hubbell, North Central(Minn ) 5:15.42 H1 9 Abby Thomas, Minnesota-Duluth 5:17.83 H2 10 Amber Hoban, Hamline 5:21.65 H2 11 Gemma Miltich, Minnesota-Morris 5:23.79 H2 12 Hannah Orem, Northwestern(Minn ) 5:24.24 H2 13 Katie Monahan, Concordia-St Paul 5:24.30 H2 14 Kristie Mueller, St Benedict 5:25.99 H2 15 Kristen Nelson, St Benedict 5:26.69 H1 16 Tara Molacek, Minnesota-Morris 5:29.02 H2 17 Kristin Resch, Minnesota-Duluth 5:30.15 H1 18 Melissa Kloek, Minnesota-Morris 5:32.98 H2 19 Heidi Ivers, Minnesota-Morris 5:53.02 H1 20 Emily Marggraf, Martin Luther 5:57.03 H1 21 Amber Gurske, Minnesota-Duluth 6:01.83 H1 22 Sonja Smidt, Minnesota-Morris 6:03.67 H1 23 Tori Cowles, Minnesota-Morris 6:23.44 H1 24 Jill Kraemer, St Benedict 6:26.71 H1 25 Kasey Sands, Minnesota-Morris 6:32.85 H1 26 Krista Pappenfuss, Martin Luther 7:21.73 H1
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

Steeplechase 1 Kaycee Knutson, St Benedict 12:21.50 2 Nicola Franta, St Benedict 12:31.20 3 Caitlin Schnettler, St Benedict 12:35.91 4 Kristen Jasperson, Wis -Superior 12:56.54 5 Kelsey Torchia, St Benedict 12:56.98 6 Gina Luke, St Benedict 13:02.87 7 Natasha Hinzmann, Wis -Superior 13:18.15 8 Tara Dewitt, St Benedict 13:21.25 9 Jocelyn Sullivan, St Benedict 14:10.59 10 Kate Campbell, Minnesota-Morris 15:10.09
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

5000 Meter 1 Morgan Place, Minnesota-Duluth 17:14.32 2 Rachel Stack, Minnesota-Duluth 18:20.52 3 Alyx Chapman, St Benedict 18:37.08 4 Whitney Hines, Minnesota-Duluth 18:39.70 5 Taylor Marble, Minnesota-Duluth 19:24.51 6 Elisabeth Hanson, Concordia-Moorhead 19:25.43 7 Catherine Mead, North Central(Minn ) 19:32.34 8 Anna Hagen, Concordia-Moorhead 19:46.74 9 Rachel Mjones, Concordia-Moorhead 20:27.40 10 Amanda DeLong, Minnesota-Duluth 20:30.70 11 Maddie Covington, Concordia-Moorhead 20:33.67 12 Paige Pluemer, Minnesota-Duluth 20:39.12 13 Laura Humphreys, Minnesota-Duluth 20:47.51 14 Nicole Heinks, Minnesota-Duluth 21:01.05 15 Maggie Smith, St Benedict 21:30.06 16 Julie Knutson, Wis -Superior 21:31.64 17 Jennie Olson, St Benedict 21:32.59 18 Katie Ballandby, Minnesota-Duluth 21:51.28 19 Sarah Pederson, Minnesota-Duluth 22:04.06 20 Amanda Walther, Martin Luther 27:18.67 21 Emily Friend, Martin Luther 27:18.77
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

10000 Meter 1 Paula Marozas, St. Cloud St. 38:46.75 2 Briget Hines, Minnesota-Duluth 38:52.82 3 Katie Schwarz, St Benedict 39:04.93 4 Hailey Brenden, Concordia-Moorhead 40:02.51 5 Kristy Singlestad, Concordia-Moorhead 40:47.43 6 Caroline McLaughlin, Concordia-Moorhead 41:11.72 7 Rebecca Reinsma, St. Cloud St. 41:43.31 8 Nikki Reed, St Benedict 42:18.73 9 Amanda Walther, Martin Luther 43:31.68 10 Emily Doty, St. Cloud St. 45:13.50
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

400 Meter Relay 1 Csb A 49.03 H2 2 Umd A 50.25 H2 3 Um-Morris 51.15 H2 4 Umd B 51.77 H2 5 Concordia A 52.64 H2 6 Concordia B 53.12 H2 7 Uws A 54.93 H1 8 Umd C 55.06 H2 9 Mlc A 58.11 H1 10 Ncu A 58.38 H2
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

1600 Meter Relay 1 Csb A 4:03.62 H2 2 Umd A 4:04.39 H2 3 Concordia A 4:09.62 H2 4 Umd B 4:14.83 H2 5 Um-Morris 4:16.00 H2 6 Northwestern A 4:17.42 H2 7 Csb B 4:21.09 H2 8 Concordia B 4:21.68 H1 9 Uws A 4:29.47 H1 10 Umd C 4:33.21 H2 11 Csb C 4:37.08 H1 12 Csb D 4:43.80 H1 13 Ncu A 4:45.07 H1 14 Mlc A 4:46.83 H1
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

Long Jump 1 Heather Miller, St. Cloud St. 18-3 1/4 (5.57m) 2 Katie Johnson, Concordia-St Paul 17-0 (5.18m) 3 Clare Murn, St Benedict 16-7 1/4 (5.06m) 4 Ali Galzki, St Benedict 16-6 (5.03m) 5 Kaari Jensen, Concordia-Moorhead 16-3 (4.95m) 6 Katrina Gerzema, Concordia-Moorhead 15-11 (4.85m) 7 Sarah Schmitt, St Benedict 15-4 3/4 (4.69m) 8 Macey Bentley, Concordia-Moorhead 15-2 1/4 (4.63m) 9 Laura Farnam, Concordia-Moorhead 14-9 1/4 (4.50m) 10 Lauren Poole, North Central(Minn ) 14-8 1/2 (4.48m) 11 Cassie Quick, Minnesota-Duluth 13-9 (4.19m) 12 Debbie Cook, Martin Luther 11-1 1/2 (3.39m)
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

Triple Jump 1 Ali Galzki, St Benedict 35-1 3/4 (10.71m) 2 Kaari Jensen, Concordia-Moorhead 34-1 1/2 (10.40m) 3 Cassie Quick, Minnesota-Duluth 33-4 (10.16m) 4 Rebecca Lee, Minnesota-Duluth 32-6 1/4 (9.91m) 5 Macey Bentley, Concordia-Moorhead 32-3 3/4 (9.85m) 6 Natalie Decker, Concordia-Moorhead 31-8 1/2 (9.66m) 7 Caroline Haik, St Benedict 31-4 (9.55m) 8 Whitney Wise, Wis -Superior 31-3 3/4 (9.54m) 9 Laura Farnam, Concordia-Moorhead 31-3 1/4 (9.53m) 10 Stacey Sellner, Concordia-Moorhead 29-0 (8.84m) 11 Heidi Ivers, Minnesota-Morris 28-1 3/4 (8.58m) 12 Krista Pappenfuss, Martin Luther 25-5 1/2 (7.76m)
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

High Jump 1 Julia Renner, St Benedict 5-3 (1.60m) 2 Danielle Luhmann, St. Cloud St. 5-1 (1.55m) 3 Nish Rubash, St. Cloud St. 4-11 (1.50m) 3 Angela Walhovd, St. Cloud St. 4-11 (1.50m) 5 Leah Kay, Concordia-Moorhead 4-11 (1.50m) 6 Tatijana MullerDahlberg, Concordia-Moorhead 4-11 (1.50m) 7 Michelle Brunik, St Benedict 4-9 (1.45m) 8 Emily Swenson, St Benedict 4-9 (1.45m) 9 Whitney Wise, Wis -Superior 4-7 (1.40m) 10 Erica Holo, Concordia-Moorhead 4-7 (1.40m) 10 Kaari Jensen, Concordia-Moorhead 4-7 (1.40m) 12 Tara Ray, Concordia-Moorhead 4-5 (1.35m) 13 Macey Bentley, Concordia-Moorhead 4-5 (1.35m) 14 Clare Murn, St Benedict 4-3 1/4 (1.30m) 15 Stacey Sellner, Concordia-Moorhead 4-3 1/4 (1.30m) 16 Steph Kortan, St Benedict 4-1 1/4 (1.25m)
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

Pole Vault 1 Danielle Busch, St Benedict 11-5 3/4 (3.50m) 2 Jayme Wyss, Concordia-St Paul 10-6 (3.20m) 3 Maria Bellinger, Minnesota-Duluth 10-0 (3.05m) 3 Kari Novtony, Minnesota-Duluth 10-0 (3.05m) 5 Leah Parker, Minnesota-Morris 10-0 (3.05m) 6 Tessa Comstock, Concordia-Moorhead 9-5 3/4 (2.89m) 7 Chey Reglin, St Benedict 8-11 3/4 (2.74m) 8 Nikki Martell, Minnesota-Duluth 8-11 3/4 (2.74m) 9 Sarah Peterson, Concordia-Moorhead 8-6 (2.59m) 10 Megan Croatt, Minnesota-Morris 8-0 (2.44m) 10 Marie Peters, Northwestern(Minn ) 8-0 (2.44m) 12 Kate Stephens, St Benedict 8-0 (2.44m) 13 Katrina Gerzema, Concordia-Moorhead 6-11 3/4 (2.13m) 14 Katie Scepaniak, St Benedict 6-6 (1.98m)
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

Shot Put 1 Elizabeth Crane, Minnesota-Duluth 41-8 (12.70m) 2 Kaysee Nesmoe, Concordia-St Paul 40-5 (12.32m) 3 Jatonna Freeman-Andrews, Concordia-St Paul 36-10 1/2 (11.24m) 4 Laura Hansmeier, Concordia-Moorhead 36-7 1/2 (11.16m) 5 Kristen Warren, Concordia-Moorhead 36-2 3/4 (11.04m) 6 Mallory Skoff, Minnesota-Duluth 35-10 3/4 (10.94m) 7 Andrea Hubbell, St. Cloud St. 35-9 1/4 (10.90m) 8 Kierstin Nygaard, Concordia-Moorhead 34-5 3/4 (10.51m) 9 Heidi Golliet, St Benedict 34-3 1/2 (10.45m) 10 Samantha Olson, Minnesota-Duluth 34-2 (10.41m) 11 Britt Bickert, Concordia-St Paul 34-1 1/2 (10.40m) 12 Lindsay Conroy, St. Cloud St. 33-7 1/2 (10.25m) 13 Laura Rahman, Concordia-Moorhead 33-3 1/4 (10.14m) 14 Leah Kay, Concordia-Moorhead 32-9 3/4 (10.00m) 15 Alyssa Wiitala, Northwestern(Minn ) 32-4 3/4 (9.87m) 16 Aimee Peterson, Northwestern(Minn ) 31-11 1/4 (9.73m) 17 Ally Sylvester, Minnesota-Morris 30-6 1/4 (9.30m) 18 Beth Murry, Martin Luther 29-1 (8.86m) 19 Alyssa Myers, Martin Luther 29-0 1/2 (8.85m) 20 Marissa Allen, Northwestern(Minn ) 28-10 1/4 (8.79m) 21 Laura Gonshorowski, Concordia-Moorhead 28-8 1/4 (8.74m) 22 Rachel Bishop, Northwestern(Minn ) 28-1 (8.56m) 23 Brenda Roth, Northwestern(Minn ) 27-2 3/4 (8.30m) 24 Shawna Young, Northwestern(Minn ) 26-8 1/4 (8.13m) 25 Amanda Koehler, St Benedict 26-6 1/2 (8.09m) 26 Andria Welsh, St Benedict 24-9 1/4 (7.55m) 27 Erin Peterson, North Central(Minn ) 23-11 3/4 (7.31m) 28 Mary-Michael Vance, Concordia-Moorhead 23-4 1/2 (7.12m) 29 Emily Friend, Martin Luther 23-2 1/2 (7.07m) 30 Amber Thaemert, North Central(Minn ) 16-2 1/2 (4.94m)
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

Hammer 1 Kaysee Nesmoe, Concordia-St Paul 148-4 (45.23m) 2 Emily Davis, Concordia-Moorhead 136-0 (41.46m) 3 Tessa Olson, Minnesota-Duluth 134-5 (40.97m) 4 Katie Capriglione, Wis -Superior 132-10 (40.49m) 5 Heidi Golliet, St Benedict 132-1 (40.27m) 6 Eliabeth Crane, Minnesota-Duluth 131-2 (39.98m) 7 Kierstin Nygaard, Concordia-Moorhead 128-10 (39.28m) 8 Andrea Hubbell, St. Cloud St. 126-11 (38.68m) 9 Maria Gans, St Benedict 124-3 (37.89m) 10 Lindsay Conroy, St. Cloud St. 122-10 (37.45m) 11 Sara Erickson, Minnesota-Morris 119-7 (36.46m) 12 Joy Heysse, Minnesota-Morris 119-3 (36.36m) 13 Mallory Skoff, Minnesota-Duluth 111-3 (33.90m) 14 Laura Hansmeier, Concordia-Moorhead 110-5 (33.66m) 15 Jatonna Freeman-Andrews, Concordia-St Paul 109-8 (33.42m) 16 Alyssa Wiitala, Northwestern(Minn ) 107-3 (32.70m) 17 Andria Welsh, St Benedict 100-4 (30.58m) 18 Amanda Koehler, St Benedict 92-2 (28.10m) 19 Laura Gonshorowski, Concordia-Moorhead 91-4 (27.85m) 20 Brenda Roth, Northwestern(Minn ) 89-2 (27.19m) 21 Katia Vantries, Minnesota-Morris 88-2 (26.88m) 22 Aimee Peterson, Northwestern(Minn ) 86-7 (26.40m) 23 Samantha Olson, Minnesota-Duluth 85-4 (26.01m) 24 Shawna Young, Northwestern(Minn ) 76-10 1/2 (23.43m) 25 Marissa Allen, Northwestern(Minn ) 71-7 1/4 (21.82m) 26 Rachel Bishop, Northwestern(Minn ) 56-1 (17.09m) 27 Katie Scepaniak, St Benedict 55-5 (16.89m)
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

Discus 1 Kaysee Nesmoe, Concordia-St Paul 126-6 (38.56m) 2 Mallory Skoff, Minnesota-Duluth 114-6 (34.91m) 3 Laura Hansmeier, Concordia-Moorhead 114-2 (34.81m) 4 Samantha Olson, Minnesota-Duluth 113-8 (34.64m) 5 Joy Heysse, Minnesota-Morris 112-4 (34.24m) 6 Kierstin Nygaard, Concordia-Moorhead 109-10 (33.48m) 7 Sara Erickson, Minnesota-Morris 108-4 (33.02m) 8 Megan Stroh, Minnesota-Duluth 104-7 (31.88m) 9 Maria Gans, St Benedict 103-6 (31.55m) 10 Kristen Warren, Concordia-Moorhead 103-6 (31.54m) 11 Lindsay Conroy, St. Cloud St. 103-0 (31.41m) 12 Laura Rahman, Concordia-Moorhead 102-11 (31.36m) 13 Alyssa Myers, Martin Luther 97-0 (29.58m) 14 Shawna Young, Northwestern(Minn ) 95-1 (28.99m) 15 Andrea Hubbell, St. Cloud St. 94-1 (28.68m) 16 Heidi Golliet, St Benedict 93-1 (28.37m) 17 Brianne Thompson, Concordia-Moorhead 90-10 (27.69m) 18 Beth Murry, Martin Luther 89-3 (27.20m) 19 Tessa Olson, Minnesota-Duluth 87-5 (26.64m) 20 Alyssa Wiitala, Northwestern(Minn ) 85-5 (26.05m) 21 Erica Holo, Concordia-Moorhead 84-2 (25.65m) 22 Aimee Peterson, Northwestern(Minn ) 83-3 (25.39m) 23 Rachel Bishop, Northwestern(Minn ) 83-1 (25.32m) 24 Katie Vantries, Minnesota-Morris 81-9 (24.93m) 25 Laura Gonshorowski, Concordia-Moorhead 81-3 (24.77m) 26 Brenda Roth, Northwestern(Minn ) 80-6 1/2 (24.55m) 27 Marissa Allen, Northwestern(Minn ) 79-5 1/4 (24.21m) 28 Katie Capriglione, Wis -Superior 76-0 3/4 (23.18m) 29 Erin Peterson, North Central(Minn ) 66-9 1/4 (20.35m) 30 Amanda Koehler, St Benedict 63-5 (19.33m) 31 Andria Welsh, St Benedict 57-3 1/2 (17.46m) 32 Amber Thaemart, North Central(Minn ) 36-2 (11.02m)
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

Javelin 1 Katherine Brott, Concordia-Moorhead 114-6 (34.90m) 2 Leah Kay, Concordia-Moorhead 111-7 (34.03m) 3 Kristen Warren, Concordia-Moorhead 107-0 (32.61m) 4 Nicole Lehman, Martin Luther 101-7 (30.97m) 5 Erica Holo, Concordia-Moorhead 100-6 (30.65m) 6 Heather Miller, St. Cloud St. 99-9 (30.40m) 7 Britt Bickert, Concordia-St Paul 97-4 (29.68m) 8 Sarah Peterson, Concordia-Moorhead 96-5 (29.38m) 9 Angela Walhovd, St. Cloud St. 95-4 (29.06m) 10 Maria Gans, St Benedict 94-10 (28.91m) 11 Caroline Haik, St Benedict 91-4 (27.84m) 12 Samantha Olson, Minnesota-Duluth 90-10 (27.70m) 13 Megan Schefter, Concordia-Moorhead 89-8 (27.34m) 14 Amanda Eggebrecht, St. Cloud St. 87-9 (26.75m) 15 Mary-Michael Vance, Concordia-Moorhead 87-3 (26.60m) 16 Brianne Thompson, Concordia-Moorhead 86-3 (26.28m) 17 Ally Sylvester, Minnesota-Morris 85-9 (26.15m) 18 Steph Kortan, St Benedict 74-10 (22.81m) 19 Beth Murry, Martin Luther 72-11 3/4 (22.24m) 20 Kari Novtony, Minnesota-Duluth 64-9 1/4 (19.74m) 21 Kate Stephens, St Benedict 62-0 1/4 (18.90m) 22 Arline Litchfield, Minnesota-Morris 60-8 1/2 (18.50m) 23 Rachel Hein, Martin Luther 58-8 3/4 (17.90m)
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

100 Meter 1 Clare Murn, St Benedict 13.04 H5 2 Katie Johnson, Concordia-St Paul 13.12 H5 3 Diane Beckius, St Benedict 13.15 H5 4 Jillian Daleiden, St Benedict 13.17 H4 5 Allison Eckrich, St Benedict 13.24 H4 6 Tasha Harr, St Benedict 13.27 H5 7 Erin Sand, St Benedict 13.37 H4 8 Laura Bock, Minnesota-Duluth 13.39 H5 9 Heather Schmit, Concordia-St Paul 13.44 H1 9 Danielle Busch, St Benedict 13.44 H5 11 Kate Stephens, St Benedict 13.52 H4 12 Ne'angela Scott, St. Cloud St. 13.54 H3 13 Jaclyn Aijala, Wis -Superior 13.60 H1 14 Kari Ludwig, Concordia-Moorhead 13.73 H3 15 Alexa Kleingartner, Concordia-Moorhead 13.74 H4 16 Brittany Dohmen, Concordia-St Paul 13.75 H1 17 Megan Quistorff, St. Cloud St. 13.76 H3 18 Sara Parsons, Concordia-Moorhead 13.84 H4 19 Taylor Kosey, Minnesota-Duluth 13.92 H3 20 Katrina Gerzema, Concordia-Moorhead 13.93 H4 21 Adrianna Suttle, Concordia-St Paul 13.99 H2 22 Jennifer Griffin, Minnesota-Duluth 14.01 H3 23 Rachel Vrudny, Concordia-St Paul 14.29 H2 24 Natalie Decker, Concordia-Moorhead 14.30 H3 25 Kaitlyn Mielke, Wis -Superior 14.42 H1 26 Rachel Hein, Martin Luther 14.85 H2 27 Brandi Hudson, North Central(Minn ) 14.87 H2 28 Renee Jensen, North Central(Minn ) 15.27 H2 29 Sarah Johnson, Concordia-Moorhead 15.47 H2 30 Sara Ellingsworth, North Central(Minn ) 16.12 H2 31 Amanda Bertrand, Concordia-Moorhead 16.16 H2
100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 | 400 RELAY 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | HAM | DIS | JAV | 100 Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 100 Meter Hurdles, 200 Meter, 400 Meter, 400 Meter Hurdles, 800 Meter, 1500 Meter, Steeplechase, 5000 Meter, 10000 Meter, 400 Meter Relay, 1600 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, High Jump, Pole Vault, Shot Put, Hammer, Discus, Javelin, 100 Meter 1 St Benedict 195.0 2 Minnesota-Duluth 185.0 3 Concordia-Moorhead 165.0 4 St. Cloud St. 94.0 5 Concordia-St Paul 65.0 6 Minnesota-Morris 36.0 7 Wis -Superior 16.0 8 North Central(Minn ) 12.0 9 Northwestern(Minn ) 7.0 10 Martin Luther 5.0

Return to home page.