Women

Carleton College

April 20, 2013

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on women



100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

100 Meter Dash 1 Ashley Carney, Sr, Augsburg 12.50 H3 2 Erin Hickey, So, Minnesota-Duluth 12.80 H3 3 Rochelle Hickerson, Fr, Concordia Moorhead 12.90 H3 4 Brietta Clementson, Sr, Minnesota-Duluth 13.000 H2 4 Katherine McKinsey, Fr, Carleton 13.000 H2 4 Rachel Tisdale, Jr, Concordia Moorhead 13.000 H2 7 Erin Pangerl, Fr, Minnesota-Duluth 13.10 H3 8 Rachel Lindquist, Fr, Minn State Mankato 13.20 H3 9 Amanda Althoff, So, Minnesota-Duluth 13.300 H2 9 Molly Allen, So, Augsburg 13.300 H3 11 Alyssa Schmidt, So, Concordia Moorhead 13.400 H2 11 Jenny Peterson, So, Minn State Mankato 13.400 H3 11 Zevin Carter, Jr, Minn State Mankato 13.400 H3 14 Samantha Risan, Jr, Concordia Moorhead 13.70 H2 15 Olivia Muyres, Fr, Augsburg 14.07 H1 16 Katie Richards, So, Carleton 14.14 H1 17 Adrienne Young, Sr, Augsburg 14.37 H1 18 Laura Milanez, Fr, Carleton 14.71 H1 19 Maggie Sullivan, Jr, Carleton 14.76 H1 20 Heather Kalthoff, So, Gustavus 15.51 H1 Clare Foley, Jr, Saint Benedict DNC H2 Madeline Phillips, Fr, Concordia Moorhead DNC H1 Maja Shryer, So, Minnesota-Duluth DNC H2
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

200 Meter Dash 1 Mackenzie Beals, Fr, Minn State Mankato 26.00 H3 2 Chanel Miller, So, Minnesota-Duluth 26.30 H3 3 Erin Hickey, So, Minnesota-Duluth 26.70 H2 4 Molly George, So, Minnesota-Duluth 26.90 H2 5 Katherine McKinsey, Fr, Carleton 27.20 H2 6 Reilly Simon, Fr, Carleton 27.500 H2 6 Ellie Wilson, So, Carleton 27.500 H2 8 Rachel Tisdale, Jr, Concordia Moorhead 27.70 H2 9 Leticia Stewart, So, Concordia St Paul 28.100 H2 9 Amber Dahl, Fr, Minn State Mankato 28.100 H3 11 Olivia Muyres, Fr, Augsburg 29.50 H1 12 Maggie Sullivan, Jr, Carleton 29.70 H1 13 Adrienne Young, Sr, Augsburg 29.80 H1 14 Cate Fritz, Jr, Augsburg 30.400 H1 14 Laura Milanez, Fr, Carleton 30.400 H1 Erin Kelly, Jr, Martin Luther DNC H1 Samantha Risan, Jr, Concordia Moorhead DNC H1 Alyssa Schmidt, So, Concordia Moorhead DNC H2 Erin Pangerl, Fr, Minnesota-Duluth DNC H3 Ameila Campbell, Fr, Carleton DNC H3 Rochelle Hickerson, Fr, Concordia Moorhead DNC H3 Jenny Peterson, So, Minn State Mankato DNC H3 Kirsten Bjork, Sr, Minnesota-Duluth DNC H3
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

400 Meter Dash 1 Alex Hartman, Fr, Minn State Mankato 60.81 H2 2 Madison Alexander, So, Minn State Mankato 61.10 H2 3 Lindsey Wales, Jr, Saint Benedict 61.29 H2 4 Molly George, So, Minnesota-Duluth 62.04 H2 5 Manon Gammon-Deering, So, Unattached 62.41 H1 6 Mackenzie Beals, Fr, Minn State Mankato 64.78 H2 7 Erica Young, Fr, Concordia St Paul 65.41 H2 8 Alex Klos, So, Minnesota-Duluth 65.58 H1 9 Lindsay Hughes, Fr, Martin Luther 66.02 H1 Audrey Fricke, So, Unattached DNC H1 Maja Shryer, So, Minnesota-Duluth DNC H1 Jessica Stelter, Fr, Minnesota-Duluth DNC H2 Kirsten Bjork, Sr, Minnesota-Duluth DNC H2
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

800 Meter Run 1 Haley Johnson, Jr, Carleton 2:17.38 H2 2 Anna Williams, Sr, Saint Benedict 2:18.20 H2 3 Ruth Steinke, Fr, Carleton 2:19.28 H2 4 Victoria Lutz, Jr, Minnesota-Duluth 2:20.03 H2 5 Kayla Johnson, Jr, Minnesota-Duluth 2:20.88 H2 6 Tatum Garrity, Jr, Minnesota-Duluth 2:21.32 H2 7 Kaitlin Hassing, Jr, Minnesota-Duluth 2:21.65 H2 8 Callie Christianson, Jr, Concordia Moorhead 2:22.09 H2 9 Mary Klecker, Fr, Augsburg 2:22.27 H2 10 Jacque Thaemert, Jr, Minnesota-Duluth 2:22.78 H2 11 Kayla Roberge, So, Augsburg 2:25.73 H2 12 Sydney Johnston, Sr, Minnesota-Duluth 2:25.98 H2 13 Paige Maxwell, So, Minnesota-Duluth 2:28.70 H1 14 Caroline Campbell, Fr, Carleton 2:30.40 H1 15 Emilee Koltz, So, Martin Luther 2:35.00 H1 16 Hannah Ehling, So, Augsburg 2:42.000 H1 16 Emily Longley, Fr, Carleton 2:42.000 H1 18 Nicole Ball, Jr, Gustavus 2:42.50 H1 19 Alison Hall, Fr, Carleton 2:43.70 H1 20 Cecelia Holten, Fr, Concordia Moorhead 2:44.10 H1 21 Shayla Fulford, Jr, Augsburg 2:45.00 H1 22 Abby Hellman, Fr, Carleton 2:46.10 H1 23 Jordan Pruzenski, Fr, Carleton 2:47.80 H1 24 Melissa Uhrich, Fr, Concordia Moorhead 3:04.50 H1 Julie Kent, So, Martin Luther DNC H1 Erin Roth, Fr, Carleton DNC H1 Shelby Pierce, Fr, Minnesota-Duluth DNC H1 Nora Christensen, Jr, Gustavus DNC H1 Hannah Wurl, Jr, Minnesota-Duluth DNC H2
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

1500 Meter Run 1 Ruth Steinke, Fr, Carleton 4:42.81 H2 2 Colette Celichowski, So, Carleton 4:42.91 H2 3 Caitlin Fermoyle, So, Gustavus 4:48.87 H2 4 Alexandra Rudin, So, Minnesota-Duluth 4:50.55 H2 5 Erica Seidenkranz, Fr, Minnesota-Duluth 4:52.73 H2 6 Sarah Trautman, Jr, Carleton 4:52.88 H2 7 Jenna O'Donnell, So, Saint Benedict 4:53.80 H2 8 Hannah Olson, Fr, Minnesota-Duluth 4:54.22 H2 9 Halee Peterson, So, Minn State Mankato 4:54.28 H2 10 Paige Rygg, Jr, Concordia Moorhead 4:55.59 H2 11 Caitlin Goodman, Sr, Saint Benedict 5:01.39 H2 12 Sally Donovan, Fr, Carleton 5:01.85 H2 13 Kathryn Stalnaker, Jr, Concordia Moorhead 5:02.46 H2 14 Lyndsi Schwichtenberg, Jr, Gustavus 5:03.06 H2 15 Maggie Marcus, Fr, Concordia St Paul 5:09.01 H1 16 Courtney Branch, Fr, Gustavus 5:09.43 H1 17 Hannah Knickerbocker, Jr, Concordia Moorhead 5:10.51 H2 18 Emilee Koltz, So, Martin Luther 5:11.60 H1 19 Sophie Glassford, Fr, Carleton 5:13.63 H1 20 Kate Bendel, Jr, Minnesota-Duluth 5:15.96 H1 21 Kaitlin Randolph, Unattached 5:16.06 H1 22 Sarah Pedersen, Sr, Minnesota-Duluth 5:16.88 H1 23 Randi Timerman, Sr, Minnesota-Duluth 5:17.14 H1 24 MaKena Hofer, Fr, Concordia St Paul 5:18.51 H1 25 Emily Wood, Sr, Minn State Mankato 5:19.98 H1 26 Hannah Lemke, Sr, Minnesota-Duluth 5:21.58 H1 27 Heather Olson, So, Concordia Moorhead 5:31.56 H1 28 Erin Roth, Fr, Carleton 5:34.45 H1 29 Suzanne McConn, Jr, Concordia Moorhead 5:34.56 H1 30 Anna Sneltjes, So, Concordia Moorhead 5:36.12 H1 31 Natalie Ristau, Sr, Gustavus 5:37.88 H1 32 Jordan Pruzenski, Fr, Carleton 5:38.01 H1 33 Christie Bunge, Fr, Concordia Moorhead 5:39.66 H1 34 Mariah Lardy, So, Concordia Moorhead 5:43.14 H1 35 Laura Newcomb, Jr, Carleton 5:44.26 H1 Savannah Kent, Jr, Minnesota-Duluth DNC H1 Ashley Wiehert, Fr, Martin Luther DNC H1 Emily Longley, Fr, Carleton DNC H1 Jocelyn Fetsch, Jr, Concordia Moorhead DNC H1 Sarah Chasson, Jr, Minnesota-Duluth DNC H2 Taylor Warnes, Jr, Minnesota-Duluth DNC H2 Callie Christianson, Jr, Concordia Moorhead DNC H2 Jenny Rogers, Sr, Minn State Mankato DNC H2 Elisabeth Hanson, Sr, Concordia Moorhead DNC H2 Lauren Rice, Jr, Augsburg DNC H2
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

5000 Meter Run 1 Lauren Rice, Jr, Augsburg 18:06.20 H1 2 Kaelyn Williams, Fr, Minnesota-Duluth 18:19.70 H1 3 Megan Smith, Sr, Saint Benedict 18:59.90 H1 4 Aurora Janes, So, Carleton 19:25.50 H1 5 Anna Schield, So, Concordia St Paul 19:30.80 H1 6 Rebecca Hare, So, Gustavus 19:32.60 H1 7 Kara Thul, So, Minnesota-Duluth 19:41.80 H1 8 Bailey Drewes, So, Unattached 19:42.70 H1 9 Adrienne Bruder, Fr, Carleton 19:46.80 H1 10 Kelsey Torchia, Sr, Saint Benedict 20:13.60 H1 11 Meredith Bache-Wiig, Sr, Gustavus 20:19.50 H1 12 Morgan Richmond, Fr, Carleton 20:27.50 H1 13 Lauren Shurson, Fr, Gustavus 21:35.40 H1 14 Haylee Hastad, So, Concordia Moorhead 22:12.10 H1 15 Emily Renner, Fr, Martin Luther 24:07.20 H1 Heather Stanton, Jr, Concordia Moorhead DNC H1 Ashley Comstock, So, Minn State Mankato DNC H1 Alyssa Salava, Sr, Minnesota-Duluth DNC H1 Emily Knapczyk, Fr, Minn State Mankato DNC H1
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

4x100 Meter Relay 1 Minnesota-Duluth 49.92 1 Minn State Mankato 49.92 3 Concordia Moorhead 51.08 4 Augsburg 51.33 5 Carleton 51.46 6 Concordia St Paul 51.51 7 Minn State Mankato 52.10 8 Martin Luther 54.17
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 Carleton 4:06.27 H1 2 Minnesota-Duluth 4:08.98 H1 3 Concordia Moorhead 4:09.70 H1 4 Augsburg 4:12.50 H1 5 Martin Luther 4:26.42 H1 Gustavus A DNC H1
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

100 Meter Hurdles 1 Chanel Miller, So, Minnesota-Duluth 14.75 H3 2 Kelsi Ring, Jr, Minnesota-Duluth 14.77 H3 3 Michelle Ndely, Fr, Concordia St Paul 15.24 H3 4 Lauren Bruha, Fr, Minnesota-Duluth 16.11 H3 5 Zevin Carter, Jr, Minn State Mankato 16.23 H3 6 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 16.25 H3 7 Madeline Schaeffer, Fr, Minnesota-Duluth 16.44 H3 8 Christina Delong, Sr, Minn State Mankato 16.64 H2 9 Amber Dahl, Fr, Minn State Mankato 17.39 H2 10 Gerae Stack, So, Minn State Mankato 17.70 H2 11 Olivia Decker, Jr, Concordia Moorhead 17.88 H2 12 Shelbie Walsh, Fr, Gustavus 18.48 H1 13 Stephanie Rockhoff, Fr, Martin Luther 18.58 H1 14 Anna Skow-Anderson, Fr, Concordia Moorhead 19.61 H1 15 Erica Anders, Fr, Minnesota-Duluth 19.95 H1 Moriah Miller, Sr, Minn State Mankato DNC H2 Anna Cich, Fr, Carleton DNC H2 Catie Bettendorf, Sr, Minnesota-Duluth DNC H2 Jessica Stelter, Fr, Minnesota-Duluth DNC H2 Rebecca Lee, Sr, Minnesota-Duluth DNC H3
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

400 Meter Hurdles 1 Kayti Helm, Jr, Saint Benedict 65.84 H2 2 Mandy Witschen, Jr, 66.01 H3 3 Lauren Bruha, Fr, Minnesota-Duluth 66.22 H2 4 Madeline Schaeffer, Fr, Minnesota-Duluth 66.67 H3 5 Emma Russ, Fr, Carleton 67.01 H3 6 Micayla Westendorf, Unattached 68.15 H2 7 Sarah Pieper, So, Concordia St Paul 68.67 H3 8 Molly Sullivan, So, Saint Benedict 68.70 H1 9 Catie Bettendorf, Sr, Minnesota-Duluth 69.14 H2 10 Heather Tobias, Sr, Minn State Mankato 69.27 H3 11 Madeline Phillips, Fr, Concordia Moorhead 69.63 H2 11 Brietta Clementson, Sr, Minnesota-Duluth 69.63 H2 13 Michelle Howe, So, Saint Benedict 69.7 H1 14 Katie Rosenfeldt, Fr, Concordia Moorhead 70.29 H2 15 Alexis Dickens, So, Minn State Mankato 70.79 H3 16 Anna Cich, Fr, Carleton 71.00 H1 17 Emma Ranum, Sr, Concordia Moorhead 72.70 H1 18 Tara Anderson, Fr, Concordia Moorhead 74.1 H1 19 Carly Dabroski, Fr, Minnesota-Duluth 76.00 H1 20 Shelbie Walsh, Fr, Gustavus 76.50 H1 Lauren Maertz, So, Martin Luther DNC H1 Michelle Ndely, Fr, Concordia St Paul DNC H2 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead DNC H3 Amelia Maher, So, Minnesota-Duluth DNC H3
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

3000m Steeplechase 1 Elisabeth Hanson, Sr, Concordia Moorhead 11:43.33 2 Emily Muellner, So, Minnesota-Duluth 11:52.44 3 Erica Hett, Sr, Gustavus 11:59.73 4 Samantha Soupir, Fr, Minn State Mankato 12:11.49 5 Marit Henckel, So, Gustavus 12:33.33 6 Haley Lynch, So, Saint Benedict 12:43.94 6 Sam Womeldorf, Fr, Saint Benedict 12:43.94 8 Hannah Hackbarth, So, Martin Luther 13:08.56 9 Anne Gathje, Fr, Unattached 13:35.04 10 Rachel Mohr, Fr, Gustavus 14:01.42 Hannah Jocelyn, So, Minnesota-Duluth DNC Nicola Franta, Sr, Saint Benedict DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

Long Jump 1 Hilary Thompson, Jr, Concordia Moorhead 16-3 3/4 (4.97m) 2 Katrina Gerzema, Sr, Concordia Moorhead 16-3 3/4 (4.97m) 3 Amy Kiminski, Jr, Unattached 16-3 (4.95m) 4 Anna Gay, So, Bethel 16-1 1/2 (4.91m) 5 Nicole Berscheid, Jr, Bethel 15-11 1/2 (4.86m) 6 Kendra Coleman, Jr, Unattached 15-10 1/2 (4.84m) 7 Audrey Fricke, So, Unattached 15-9 3/4 (4.82m) 8 Colie Sabol, Fr, Concordia Moorhead 15-6 (4.72m) 9 Sara Parsons, Sr, Concordia Moorhead 15-3 1/2 (4.66m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Hilary Thompson, Jr, Concordia Moorhead 34-9 1/2 (10.60m)q 2 Tori Rudolph, So, Minn State Mankato 34-5 1/2 (10.50m)q 3 Dana Roach, Sr, Minnesota-Duluth 34-3 (10.44m)q 4 Kelsi Ring, Jr, Minnesota-Duluth 34-2 (10.41m)q 5 Nicole Berscheid, Jr, Bethel 33-11 1/4 (10.34m)q 6 Kendra Coleman, Jr, Unattached 32-10 1/4 (10.01m)q 7 Anna Gay, So, Bethel 32-7 3/4 (9.95m)q 8 Colie Sabol, Fr, Concordia Moorhead 32-6 1/4 (9.91m)q 9 Katie Nemeth, So, Concordia St Paul 32-2 (9.80m)q 10 Stephanie Rockhoff, Fr, Martin Luther 31-5 1/4 (9.58m) 11 Brandi Bollig, Fr, Saint Benedict 31-0 1/2 (9.46m) Sara Parsons, Sr, Concordia Moorhead ND Olivia Decker, Jr, Concordia Moorhead DNC Rebecca Lee, Sr, Minnesota-Duluth DNC Jill Petracek, So, Minnesota-Duluth ND Final 1 Tori Rudolph, So, Minn State Mankato 35-8 1/2 (10.88m) 2 Hilary Thompson, Jr, Concordia Moorhead 34-9 1/2 (10.60m) 3 Nicole Berscheid, Jr, Bethel 34-4 3/4 (10.48m) 4 Dana Roach, Sr, Minnesota-Duluth 34-3 (10.44m) 5 Kelsi Ring, Jr, Minnesota-Duluth 34-2 (10.41m) 6 Kendra Coleman, Jr, Unattached 32-10 1/4 (10.01m) 7 Colie Sabol, Fr, Concordia Moorhead 32-9 3/4 (10.00m) 8 Anna Gay, So, Bethel 32-7 3/4 (9.95m) 9 Katie Nemeth, So, Concordia St Paul 32-2 (9.80m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Christina Delong, Sr, Minn State Mankato 36-3 1/2 (11.06m)q 2 Hannah Fordahl, Fr, Concordia Moorhead 35-8 1/2 (10.88m)q 3 Andrea Heil, Jr, Augsburg 31-8 (9.65m) 4 Brittney Gossen, Jr, Martin Luther 29-1 3/4 (8.88m) 5 Joceelyn Friedman, Fr, Carleton 25-10 1/4 (7.88m) 6 Hannah Rothe, Jr, Martin Luther 25-5 1/2 (7.76m) Hillary Birchem, So, Concordia Moorhead DNC Lydia Kingsley, Fr, Minnesota-Duluth DNC Ali Chudy, Fr, Concordia Moorhead DNC Ashley Thompson, Fr, Concordia Moorhead DNC Amber Kalina, So, Augsburg DNC Round 1, Flight 2 1 Cherae Reeves, So, Concordia Moorhead 47-10 (14.58m)q 2 Olivia Johnson, Fr, Concordia Moorhead 44-5 1/4 (13.54m)q 3 Mariah Hoffman, Fr, Concordia St Paul 39-6 3/4 (12.06m)q 4 Morgan Stampley, So, Minn State Mankato 39-5 (12.01m)q 5 Hannah Turnbull, Jr, Minn State Mankato 37-5 (11.40m)q 6 Ellisha Dunnigan, Fr, Minn State Mankato 36-2 (11.02m)q 7 Ameila Campbell, Fr, Carleton 32-11 (10.03m)q Samantha Olson, Sr, Minnesota-Duluth DNC Crystal Vossen, Fr, Minn State Mankato DNC Jatonna Freeman-Andrews, Sr, Concordia St Paul ND Katherine Ayers, So, Minnesota-Duluth DNC Final 1 Cherae Reeves, So, Concordia Moorhead 47-10 (14.58m) 2 Olivia Johnson, Fr, Concordia Moorhead 44-5 1/4 (13.54m) 3 Mariah Hoffman, Fr, Concordia St Paul 39-6 3/4 (12.06m) 4 Morgan Stampley, So, Minn State Mankato 39-5 (12.01m) 5 Hannah Turnbull, Jr, Minn State Mankato 37-5 (11.40m) 6 Ellisha Dunnigan, Fr, Minn State Mankato 36-11 1/2 (11.26m) 7 Christina Delong, Sr, Minn State Mankato 36-3 1/2 (11.06m) 8 Hannah Fordahl, Fr, Concordia Moorhead 35-8 1/2 (10.88m) 9 Ameila Campbell, Fr, Carleton 32-11 (10.03m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

Javelin Throw 1 Samantha Olson, Sr, Minnesota-Duluth 121-10 (37.15m) 2 Olivia Johnson, Fr, Concordia Moorhead 106-0 (32.32m) 3 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 104-9 (31.93m) 4 Cherae Reeves, So, Concordia Moorhead 100-6 (30.64m) 5 Chanel Miller, So, Minnesota-Duluth 100-5 (30.61m) 6 Avery Johnson, So, Carleton 98-5 (30.01m) 7 Jessa Youso, Sr, Carleton 88-4 (26.92m) 8 Natalie Decker, Sr, Concordia Moorhead 82-0 (24.99m) 9 Brittney Gossen, Jr, Martin Luther 81-7 (24.88m) 10 Anna Skow-Anderson, Fr, Concordia Moorhead 74-2 1/2 (22.62m) 11 Erica Anders, Fr, Minnesota-Duluth 67-11 3/4 (20.72m) 12 Sarah Koelpin, Fr, Martin Luther 65-6 3/4 (19.98m) 13 Hannah Rothe, Jr, Martin Luther 54-10 1/4 (16.72m) Ellen Swanson, So, Minnesota-Duluth ND Jennifer Hitchcock, So, Minnesota-Duluth DNC Alex Hartman, Fr, Minn State Mankato DNC Madison Alexander, So, Minn State Mankato DNC Ashley Thompson, Fr, Concordia Moorhead DNC Ali Chudy, Fr, Concordia Moorhead DNC Hannah Fordahl, Fr, Concordia Moorhead DNC Katrina Gerzema, Sr, Concordia Moorhead DNC Amelia Maher, So, Minnesota-Duluth DNC Joceelyn Friedman, Fr, Carleton DNC Ameila Campbell, Fr, Carleton DNC Moriah Miller, Sr, Minn State Mankato DNC Kari Novtony, Sr, Minnesota-Duluth DNC Lydia Kingsley, Fr, Minnesota-Duluth DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

High Jump 1 Stephanie Skoog, Jr, Bethel 5-3 (1.60m) 2 Chelsea Klemetson, So, Concordia Moorhead 5-3 (1.60m) 3 Ameila Campbell, Fr, Carleton 5-1 (1.55m) 3 Anna Skow-Anderson, Fr, Concordia Moorhead 5-1 (1.55m) 5 Kayla Lindell, Fr, Minn State Mankato 4-11 (1.50m) 5 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 4-11 (1.50m) 7 Moriah Miller, Sr, Minn State Mankato 4-11 (1.50m) 8 Christina Delong, Sr, Minn State Mankato 4-9 (1.45m) 9 Erica Anders, Fr, Minnesota-Duluth 4-7 (1.40m) 10 Gerae Stack, So, Minn State Mankato 4-5 (1.35m) Courtney Johnson, So, Minn State Mankato NH Amanda Althoff, So, Minnesota-Duluth DNC Olivia Decker, Jr, Concordia Moorhead DNC Navada Wendlandt, Jr, Gustavus DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

Pole Vault 1 Faryn Wirkus, Fr, Minn State Mankato 12-5 1/2 (3.80m) 2 Kayla Wiltrout, Fr, Minnesota-Duluth 11-11 3/4 (3.65m) 3 Bryanna Sudman, So, Minn State Mankato 11-11 3/4 (3.65m) 4 Allyson Voss, Sr, Gustavus 10-11 3/4 (3.35m) 5 Sarah Pieper, So, Concordia St Paul 10-11 3/4 (3.35m) 6 Laura Chopp, So, Minn State Mankato 10-6 (3.20m) 7 Piper Murray, Fr, Saint Benedict 10-0 (3.05m) 7 Kelsey Harms, Fr, Gustavus 10-0 (3.05m) 9 Madeline Schaeffer, Fr, Minnesota-Duluth 10-0 (3.05m) 10 Jessica Stelter, Fr, Minnesota-Duluth 9-6 1/4 (2.90m) 11 Danielle Busch, Sr, Saint Benedict 9-6 1/4 (2.90m) 12 Katie Olson, So, Gustavus 9-6 1/4 (2.90m) 13 Emily LaFountaine, So, Gustavus 9-0 1/4 (2.75m) 14 Shelbie Walsh, Fr, Gustavus 9-0 1/4 (2.75m) 15 Karley Petersen, Fr, Concordia Moorhead 9-0 1/4 (2.75m) 16 Katie Richards, So, Carleton 8-0 1/2 (2.45m) 16 Marit Henckel, So, Gustavus 8-0 1/2 (2.45m) 16 Jill Petracek, So, Minnesota-Duluth 8-0 1/2 (2.45m) 16 Andy Baker, Fr, Concordia Moorhead 8-0 1/2 (2.45m) 20 Jennifer Strege, Sr, Saint Benedict 8-0 1/2 (2.45m) 20 Kelsey Zimmer, So, Gustavus 8-0 1/2 (2.45m) 20 Shelia Otiso, Fr, Minnesota-Duluth 8-0 1/2 (2.45m) Andrea Major, Fr, Concordia Moorhead NH Kathryn Pomeroy, Fr, Concordia Moorhead NH Brittany Tuberg, Sr, Augsburg NH Navada Wendlandt, Jr, Gustavus DNC Kari Novtony, Sr, Minnesota-Duluth DNC Mary Cherne, Fr, Saint Benedict NH
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 4X100 | 4X400 | 4X800 100H | 400H | STEEP | LJ | TJ | SP | DT | JT | HT | HJ PV | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 Max 1 scorers per team 100 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 800 Meter Run, 1500 Meter Run, 5000 Meter Run, 4x100 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, 100 Meter Hurdles, 400 Meter Hurdles, 3000m Steeplechase, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Javelin Throw, High Jump, Pole Vault 1 Minnesota-Duluth 162.5 2 Concordia Moorhead 114.5 3 Minn State Mankato 91.5 4 Carleton 87.0 5 Unattached 36.0 6 Concordia St Paul 33.0 7 Gustavus 32.5 8 Augsburg 30.0 9 Bethel 24.0 10 Saint Benedict 13.0 11 Martin Luther 7.0
Click here for data on women

Return to home page.